Myslet si, že jednáním s Putinem něčeho dosáhneme? Naivní. Ústupek neudělá, říká Zrno

3 měsíce starý 126

Zatím se neobjevily zprávy, které by přibližovaly to, o čem spolu politici jednali. „Kreml se k tomu nevyjádřil, ani detailně rozhovor nepopsal, jak bývá zvykem. Moskva předem informovala, že se jedná o uzavřenou schůzku, z níž nebudou výstupy pro tisk. Z toho, co prosáklo, měli jednat o Ukrajině, ale třeba i o dodávkách ruského plynu do Rakouska. To jsou ale spekulace,“ konstatoval Just.

Doplnil, že i přesto ruská propaganda návštěvu Nehammera částečně využila ve svůj prospěch. „Zmiňuje, že se jedná o prvního západního politika, který navštívil Moskvu a hovořil přímo s Putinem od začátku ruské agrese na Ukrajině. To podle propagandy zdůrazňuje slabost Západu. Rakousko zde hraje podřadnější roli,“ uvedl.

Putin neudělal gesto dobré vůle

Na dotaz, zde od Nehammera nebylo naivní věřit, že vytvoří jakýsi most pro vyjednávání, odpověděl Zrno. „Ukázalo se, že to naivní bylo. Je ale těžké dostat z hlav běžných západních státníků reflex, že vše se dá vyřešit jednáním. Že stačí, když si spolu sedneme, budeme debatovat a dojdeme k nějakému řešení,“ uvažoval.

Zdůraznil, že na Putina podobný postup neplatí. „Takové cesty k ničemu nepřispěly, ničeho nedosáhly, a to ani obvyklých banálních ústupků, jako povolení humanitárních koridorů – tedy něco, co Putin mohl označit za gesto dobré vůle a moc by ho to nestálo,“ pokračoval.

K setkání s Putinem se nevyjádřil ani rakouský kancléř. „Uvedl jen stručně, že rozhovory byly otevřené, přímé a tvrdé. To znamená, že musely být krajně nepříjemné z obou stran a k žádnému výsledku se nedošlo. Většina konfliktů nekončí díky těmto setkáním, o kterých se ví, ale zákulisním jednáním ve třetí zemi, o kterých se do poslední chvíle neví,“ doplnil.

O tom, že Putin neustoupí, má jasno i Just. „Položme si otázku: Čeho chceme jednáním s Putinem dosáhnout? Že se politici sejdou neznamená, že Putin stáhne vojska z Mariupolu a vyřeší se konflikt. To je mylná domněnka. Myslím, že nyní jsou jednání s Putinem zbytečná. Ústupek neudělá, je přesvědčen, že na Ukrajině provádí dobro, denacifikaci a posiluje Rusko. Jedná se o zbytečné úsilí, které nepřináší žádné výsledky, které by Evropa chtěla vidět,“ uzavřel.

Zdroj