Na 27 stanicích dnes padly teplotní rekordy, v Budějovicích bylo 16,3 st. C

před 2 měsíce 50

foto Ilustrační foto - Vlivem zvýšených teplot trvajících déle než týden začaly v přírodě první projevy jara, 10. února 2024, Zbýšov u Brna. Na snímku prvosenka (Primula acaulis).

Praha - Teplotní rekordy pro 15. únor dnes padly na 27 ze zhruba 165 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích - Rožnově, kde naměřili 16,3 stupně Celsia. Na facebooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadprůměrné teploty vydrží i v dalších dnech.

Rekordy dnes padaly hlavně na jihu a východě Čech a také v Moravskoslezském kraji. Nové maximum mají třeba v Borkovicích na Táborsku, kde dnes bylo 14,8 stupně. V Plzni - Bolevci má nový rekord hodnotu 14,6 stupně, v Českém Krumlově - Přísečné je to 14,3 stupně, ve středočeských Nedrahovicích 14,2 stupně a stanice Město Albrechtice na Bruntálsku zaznamenala 14,1 stupně Celsia.

Velmi teplý bude také víkend, ačkoliv se teploty během něj budou postupně snižovat. V pátek by odpoledne mělo být deset až 14 stupňů, v sobotu osm až 12 stupňů a v neděli sedm až 11 stupňů.

Teplotní rekordy padaly také minulý týden. Například v sobotu 10. února to bylo asi na třetině stanic. V noci na neděli pak rekordy zaznamenala naprostá většina stanic. Na některých místech meteorologové naměřili nejteplejší únorovou noc v historii měření.

Celkově byl začátek února v Česku nejteplejší za více než 100 let. Na vybraných stanicích dosáhla v první únorové dekádě průměrná teplota 6,7 stupně Celsia.

Přečtěte celý článek