Na 700 obyvatel připadá stovka uprchlíků z Ukrajiny. V Chanovicích pomáhá i jejich krajan

3 měsíce starý 134

Ukrajinec Ivan Hermančák přijel do Chanovic už před 18 lety. Pracuje jako vedoucí výroby v hoblárně. Když začala válka na Ukrajině stal se koordinátorem, který pomáhá svým krajanům, kteří prchli právě do vesnice na západě Čech.

„Sháněli jsme tu ubytování, zajistili jim papíry, všechny doklady plus sociální a humanitární podporu,“ popisuje Hermančák. V posledních dvou letech ve firmě už zaměstnávali mezi 10 až 15 procenty ukrajinských pracovníků, teď přijímají další.

„Přišly sem především ženy, maminky a děti těch pracovníků, kteří zde již byli,“ říká starosta Chanovic (Nestraník) Petr Klásek. „Po rozběhnutí válečného konfliktu jsme prozatím zaměstnali deset pracovnic,“ doplnil ředitel společnosti Radek Pecka.

Až 30 ukrajinských běženců bydlí v ubytovně u sportovního areálu přímo v Chanovicích. „Někteří bydlí u svých rodinných příslušníků a další třetina je ubytovaná v domácnostech u našich občanů,“ přibližuje Klásek, kde našli Ukrajinci nový domov.

Do chanovické školy už chodí 12 ukrajinských dětí. Do třídy, ve které natáčel štáb CNN Prima NEWS, chodí hned tři ukrajinské dívky. Jazykovou bariéru zatím zvládají. „Museli jsme dát děti do běžných tříd, protože jich nepřišlo zase tolik, abychom mohli udělat nějakou adaptační skupinu,“ vysvětlil ředitel Základní a mateřské školy Chanovice Josef Štěrba.

To, že tu teď žije více obyvatel, pocítili i ve dvou chanovických obchodech. „Musíme objednávat tak o 120 rohlíků více a také o asi šest chlebů navíc,“ spočítala prodavačka Lenka Češková. Podle starosty si většina ukrajinských běženců přeje, aby válka co nejdříve skončila a mohli se vrátit domů. Na Ukrajinu odjelo před pár dny bojovat i 15 zdejších pracovníků.

Zdroj