Na akci k podpoře Ukrajiny dorazily na Václavské náměstí stovky lidí

5 měsíce starý 77

foto Shromáždění českých iniciativ podporujících Ukrajinu - k ukrajinskému Dni obránců, 15. října 2022, Václavské náměstí, Praha.

Praha - Několik stovek lidí dorazilo dnes odpoledne na pražské Václavské náměstí na shromáždění českých iniciativ podporujících Ukrajinu napadenou Ruskem. Někteří nesou vlajky Ukrajiny, Evropské unie nebo NATO. Akce, která začala v 16:00, se koná u příležitosti Dne obránců Ukrajiny. Podobná shromáždění by dnes měla být i v dalších více než 70 městech v různých zemích.

"Chceme uctít památku padlých obránců Ukrajiny, poděkovat a podpořit ty, kteří nyní brání nejen svůj domov, ale i náš demokratický svět," uvedli organizátoři z iniciativy Občanský rozcestník a Hlas Ukrajiny. Chystají se mimo jiné utvořit lidský řetěz kolem pomníku svatého Václava. "Chceme chránit to, co je uvnitř - symbol svobody a demokracie. Chceme zdůraznit, že pomáháním Ukrajině, pomáháme sami sobě. Na frontě ukrajinská armáda bojuje za hodnoty celého civilizovaného světa," dodali.

Účastníci mají transparenty s hesly jako "Spojme se s EU, braňme se Kremlu" nebo "Rusko je teroristický stát". Žádají rovněž více zbraní pro Ukrajinu. Na místě jsou také tři stánky. V jednom je výstava válečných fotografií, druhý je reklamním stánkem Evropské unie a ve třetím se prodávají trička. Výtěžek půjde na sbírku, ze které se nakupují zbraně pro Ukrajinu. Pomoci by měl i prodej vlajek a odznaků.

Ve stejnou dobu se v horní části Václavského náměstí koná rovněž akce Walk For Freedom, jejíž účastníci protestují proti obchodování s lidmi.

Už v pondělí se na Václavském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří protestovali proti ruskému bombardování ukrajinských měst. Účastníci akce, mezi nimiž byli Češi i uprchlíci z Ukrajiny, odsoudili ruské raketové útoky a vyzvali Západ k silnější podpoře Ukrajiny.

Zdroj