Na akci ke Dni obránců Ukrajiny dorazily v Praze stovky lidí, připomněly si padlé i ty, co stále bojují

5 měsíce starý 100

Několik stovek lidí dorazilo v sobotu odpoledne na pražské Václavské náměstí na shromáždění českých iniciativ podporujících Ukrajinu napadenou Ruskem. Někteří nesou vlajky Ukrajiny, Evropské unie nebo NATO. Akce, která začala v 16 hodin, se koná u příležitosti Dne obránců Ukrajiny. Podobná shromáždění by měla v sobotu proběhnout i v dalších více než 70 městech v různých zemích.

Praha 17:36 15. října 2022

Podobná shromáždění by měla proběhnout i v dalších více než 70 městech v různých zemích | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Chceme uctít památku padlých obránců Ukrajiny, poděkovat a podpořit ty, kteří nyní brání nejen svůj domov, ale i náš demokratický svět,“ uvedli organizátoři z iniciativy Občanský rozcestník a Hlas Ukrajiny. Chystají se mimo jiné utvořit lidský řetěz kolem pomníku svatého Václava.

Mnoho účastníků shromáždění si přineslo své vlastní transparenty. Připomínají jména bombardovaných ukrajinských měst nebo Ukrajinu jako symbol svobody a demokracie. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Chceme chránit to, co je uvnitř - symbol svobody a demokracie. Chceme zdůraznit, že pomáháním Ukrajině, pomáháme sami sobě. Na frontě ukrajinská armáda bojuje za hodnoty celého civilizovaného světa,“ dodali.

Účastníci mají transparenty s hesly jako „Spojme se s EU, braňme se Kremlu“ nebo „Rusko je teroristický stát“. Žádají rovněž více zbraní pro Ukrajinu.

Na místě jsou také tři stánky. V jednom je výstava válečných fotografií, druhý je reklamním stánkem Evropské unie a ve třetím se prodávají trička. Výtěžek půjde na sbírku, ze které se nakupují zbraně pro Ukrajinu. Pomoci by měl i prodej vlajek a odznaků.

„Rusko je zločinecká organizace“. Účastníci shromáždění žádají kromě potrestání agresora také více zbraní pro Ukrajinu | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Ve stejnou dobu se v horní části Václavského náměstí koná rovněž akce Walk For Freedom, jejíž účastníci protestují proti obchodování s lidmi.

Už v pondělí se na Václavském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří protestovali proti ruskému bombardování ukrajinských měst. Účastníci akce, mezi nimiž byli Češi i uprchlíci z Ukrajiny, odsoudili ruské raketové útoky a vyzvali Západ k silnější podpoře Ukrajiny.

ČTK

Zdroj