Na Broumovsku útočí krkavci na hospodářská zvířata. Snadnou kořistí jsou pro ně především jehňata

2 měsíce starý 36

Zhruba stohlavé hejno krkavců útočí v Broumovském výběžku na čerstvě narozená jehňata. Mláďata je pro chovatele velmi těžké ochránit, ptákům totiž například na rozdíl od vlků nezabrání v útoku vysoké ploty. Krkavec patří mezi chráněné živočichy a chovatelé je tak nesmí nejen střílet, ale neměli by je ani plašit. Za škody způsobené těmito největšími českými pěvci ale nedostanou žádnou náhradu.

Hradec Králové 20:04 30. března 2023

Krkavec je chráněný zákonem jako ohrožený druh. | Foto: Daniel Sosna

„Zrovna tady vidím, že se něco narodilo. Má čerstvý pupík, tak to musím ošetřit. A jdu najít mámu,“ vysvětluje chovatel Tomáš Havrlant z Vernéřovic na Náchodsku. Během natáčení musí odběhnout, aby se postaral o čerstvě narozené jehně.

Zhruba stohlavé hejno krkavců útočí v Broumovském výběžku na narozená jehňata

Denně jich teď na jeho farmě přijde na svět zhruba deset. Radost z nových přírůstků mu ale kazí krkavci. „Tady na těch okolních stromech sedí a čekají, až začnou ovečky rodit. Většinou rodí dvojčata a když odrodí to první a začne rodit druhé, krkavci se vrhnou na to první mládě. Vyklovou mu oči, všechny měkké tkáně, v podstatě ho zabijí,“ nastiňuje problém.

Loni takhle přišel o jedenáct jehňat, letos zatím o jedno. „Ovce mi začaly rodit před pár dny, tak se snažím být tady s nimi co to jde. Celé dny.“

Obrana téměř není 

Jiná obrana vlastně ani není. Krkavec je chráněný zákonem jako ohrožený druh. Jediným řešením by bylo trvale ovce zavřít do chléva.

Věda pro děti: Proč vlk nikdy nesežere krkavce? O jejich tajemném přátelství věděli už indiáni

Číst článek

„Ale mám tady 130 bahnic, takže se sem ani všechny nevejdou, aby mohly rodit. Mohou se sem schovat před deštěm, ale na porod potřebují určitý prostor, který tady nemají. Teď je relativně škaredě, ale ovečky jsou stejně raději venku. Je pro ně přirozenější být na čerstvém vzduchu,“ dodává Havrlant. 

Krkavci žijí často jen v párech, v místech, kde je dostatek potravy se ale shlukují do velkých hejn. Potíže s následným napadáním hospodářských zvířat řešili pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v minulých letech už několikrát.

„U jedné z chovatelek se například osvědčilo instalovat strašáky, které pravidelně přemísťovala. A pak se krkavci báli na pastvinu létat,“ říká ochranář Petr Kafka.

Potvrzuje, že chovatelé po útocích krkavců nemají nárok na odškodnění, mohou ale požádat o povolení k mimořádnému odstřelu. „Pokud by těch útoků přibývalo, tak je určitě možné se na nás obrátit a můžeme se bavit o nějaké výjimce.“

Jednu takovou výjimku už Správa CHKO Broumovsko udělila zhruba před deseti lety.

Václav Plecháček, baj

Zdroj