Na Česko nemáme, vychováváme brojlery, pustil se Marko do slovenského fotbalu

4 měsíce starý 141

 Reuters

Jednání se táhnou. Už na začátku června dostal Štefan Tarkovič vyhazov, když Slováci pod jeho vedením prohráli v Lize národů s Kazachstánem, a stále je jeho nástupce neznámý. Od té doby už přišla na přetřes řada jmen včetně českého kouče Ivana Haška. 

Nyní je zřejmě nejsilnějším kandidátem italský asistent Neapole Francesco Calzona. Zahraniční varianta se líbí například zkušenému trenérovi Karlu Markovi.

"Je to nová cesta a může být účinná. Italové mají nálepku mistrů defenzivy, ale jejich fotbal je systémově vyspělý. Calzona potřebuje dobré podmínky i podporu svazu," uvedl Marko v rozhovoru pro deník Pravda.

Podle něho momentálně nemá Slovensko kde brát kvalitní reprezentanty a právě v tom by se mohla ukázat Calzonova síla.

"Italové umí i z hráčů nižší individuální kvality udělat fungující mužstvo. Jsou ochotni tvrdě pracovat. Disciplína je důležitá. Za trenérů Vladimíra Weise či Jána Kozáka byla nastavená jasná pravidla. Tvrdá, ale férová," vysvětlil.

Zároveň ale nechce upírat zásluhy trenéra Tarkoviče, který dotáhl tým na mistrovství Evropy. 

"Odvedl dobrou práci, ale musíme si uvědomit, jakou máme hráčskou základnu. Zapomeňme na Švýcarsko nebo Česko, jsme na úrovni Malty nebo Kazachstánu," rozohnil se bývalý kouč Ostravy či Příbrami.

Podle něj se musí svaz zamyslet nad výchovou mladých talentů, ze kterých momentálně nevychovává dostatečně silné individuality.

"Máme v některých akademiích hráče jako brojlery, jeden jako druhý a všichni ustrašení. Calzona sice může pomoct, ale je to jen začátek dlouhodobého procesu," upozornil Marko.

Zdroj