Na Česko se řítí strašné počasí. Meteorologové vydali rychlou výstrahu. Vypukne to za pár hodin, vůbec nechoďte ven

2 týdny starý 10

Něco takového tu letos ještě nebylo. Na Českou republiku zanedlouho v plné síle udeří bouře Linus, které se aktuálně žene Evropou a způsobuje značné problémy. V podstatě k nám v předstihu přinese zimní počasí se vším všudy. Zase jednou tedy pořádně nasněží už v listopadu, což je zajímavá předzvěst pro prosinec. Možná se nakonec dočkáme i těch bílých Vánoc, které už tu nebyly opravdu hodně dlouho.

Budou problémy

Aktuální situace nicméně může způsobit velké potíže, přestože jsme na ni po varování meteorologů připraveni. Ti totiž vydali urychleně výstrahu, která platí pro celou neděli 19. listopadu.

Od západu očekáváme sněžení přecházející v déšť, který může na prochlazených površích přechodně místy namrzat a tvořit slabou ledovku. Během dne se bude od západu oteplovat,” uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Foto: Shutterstock

Raději zůstaňte doma

K tomu také doplnil několik doporučení, jak by se měli lidé chovat, aby předešli nechtěným situacím. Předně je nutné dávat pozor při chůzi, jelikož hrozí vážné riziko uklouznutí vzhledem k ledovce, která je skutečně nevyzpytatelná. “Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven,” radí ČHMI.

🌨🌧V neděli čekáme od západu sněžení přecházející poměrně rychle v déšť, který může na prochlazených površích namrzat a vytvářet ledovku.
🚗Zejména v noci na neděli a v první polovině nedělního dne tak nelze vyloučit komplikace v dopravě. Během dne se bude od západu postupně… pic.twitter.com/bfb2KUvzge

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) November 17, 2023

Očekávají se také problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. “Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítejte s prodloužením doby jízdy,” doporučují dále meteorologové.

Čtěte také: Meteorologové už ví, jak bude v zimě. Všechno je úplně jinak, než se čekalo. Začněte se připravovat

V pondělí už by se potom situace měla uklidnit. Přes den dosáhnou teploty 8 až 12 °C, přestože stále bude oblačno až zataženo a na většině území bude převládat občasný déšť nebo přeháňky.

Foto: Shutterstock

Zdroj