Na Česko se žene hrozné počasí. To snad ne. Meteorologové okamžitě vydali výstrahu, bude to drsné

před 5 měsíce 104

Nějakou dobu jsme si v České republice užívali příjemné, takřka jarní počasí. Pravda, v tomto období by asi ještě nemělo přicházet a řešit by se měly především mrazy a sníh, ovšem dlouhodobá předpověď říká, že něco takového už je pasé. To ovšem neznamená, že počasí bude klidné, ba právě naopak. Ženou se na nás opět nepříliš pěkné věci.

Takhle dlouho nefoukalo

Předně začne v neděli sílit vítr, což bude pokračovat až do pondělí. “V nárazech dosáhne rychlostí kolem 70 km/h, na pomezí Čech a Moravy kolem 90 km/h. Na horách a v exponovaných polohách budou nárazy větru většinou 90 až 110 km/h,” uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nejde přitom jen o výrazné nárazy, ale také o průměrnou rychlost větru, která bude velmi vysoká. Bohužel to znamená, že se významně zvyšuje pravděpodobnost majetkových škod. “Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,” varují jednoznačně meteorologové.

Hrozba povodní

To ale zdaleka není všechno, co nás čeká. Bohužel přijdou i poměrně vydatné srážky, a to zejména v Krkonoších a Orlických horách, kde by za pouhých 12 hodin mělo spadnout 30 milimetrů srážek. Nepůjde přitom o výjimku, nýbrž dlouhodobější jev, jelikož deštivé počasí bude pokračovat. Očekává se, že do půlnoci 6. února spadne na návětří hor více než 70 mm srážek.

#vystraha 💨Během neděle 4. 2. bude postupně zesilovat západní vítr. Nejsilnější bude v druhé polovině noci na pondělí 5. 2. a v pondělí dopoledne, kdy v nárazech dosáhne rychlostí kolem 70 km/h, na pomezí Čech a Moravy kolem 90 km/h. Na horách a v exponovaných polohách budou… pic.twitter.com/95CJrRYSB5

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 3, 2024

Na to jsou pak navázány další problémy. Vzhledem k tomu, že bude hodně pršet, foukat a bude docházet k odtávání sněhu, očekává se zvýšení hladiny toků. Dokonce už nelze vyloučit ani to, že nastane 1. stupeň povodňové aktivity. Jak přesně se to bude vyvíjet, je teď obtížné predikovat, avšak meteorologové budou výstrahu postupně upřesňovat.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek