Na chorvatské dálnici havaroval autobus, deset lidí zemřelo

1 měsíc starý 10

Vůz havaroval okolo šesté hodiny ranní u města Slavonski Brod a podle fotografií z místa skončil obrácený na bok v trávě vedle vozovky. Na místě byli hasiči a zdravotníci a provoz na dálnici spojující Záhřeb se severní částí Srbska se zastavil.

Chorvatské úřady podle AP informovaly, že v autobuse bylo sedmašedesát lidí včetně dvou řidičů a patnáct nezletilých osob. Místní policejní velitel Franjo Galić ranní havárii popsal jako „jednu z nejhorších nehod, jakou kdy viděl“. Nemocnice ve Slavonském Brodu přijala pětačtyřicet pasažérů, z nichž osm mělo podle šéfa zdravotnického zařízení Josipa Samardziče vážná zranění.

„Doufáme, že se zranění cestující uzdraví,“ vzkázal prostřednictvím Twitteru chorvatský premiér Andrej Plenković. Na míst jedou ministr zdravotnictví a šéf úřadu civilní obrany, aby se seznámili se všemi okolnostmi neštěstí.

Podle policie měl havarovaný autobus kosovské poznávací značky a mířil do kosovské metropole Priština na pravidelné lince z Německa. Proč brzy ráno sjel z dálnice, nebylo bezprostředně jasné. Stejně tak nebyly k dispozici podrobnosti o státní příslušnosti mrtvých. Soustrast pozůstalým vyjádřila také kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová.

Jedna z nejtragičtějších chorvatských nehod

Nehoda patří k nejtragičtějším v moderní chorvatské historii, ještě více lidí zemřelo v září 2008 na chorvatské dálnici A1 směřující od Záhřebu k Jadranskému moři. Autokar se 47 turisty z Košic tehdy narazil na do betonového mostního pilíře, tragédie si vyžádala 14 mrtvých a 30 zraněných.

V červnu 2012 pak zemřelo nedaleko místa této nehody osm českých turistů. Jejich autobus před přejel z pravého pruhu do levého a levými koly vyjel na nezpevněnou část mezi pásy dálnice, načež v rychlosti narazil do konstrukce s dopravním značením. Pak se převrátil na pravý bok, po kterém klouzal dalších asi dvacet metrů.

Zdroj