Na čínské stopě. Tajná zpráva z USA připouští, že koronavirus unikl z laboratoře

1 týden starý 83

Otázka původu viru je předmětem diskuzí od začátku pandemie, v posledních týdnech se jí však v USA i jinde věnuje znovu zvýšená pozornost. Americký prezident Joe Biden nedávno nařídil americkým tajným službám, aby do devadesáti dní přišly se zprávou o tom, odkud virus pochází.

Úřady se přitom podle Bidena soustředí na dvě hypotézy: Podle první se virus přenesl na člověka při kontaktu s nakaženým zvířetem, podle druhé za nejasných okolností unikl z čínské laboratoře.

Podle zdrojů WSJ přišla americká Národní laboratoř se svým závěrem o možném původu viru jeho genetickou analýzou. List nicméně poznamenává, že podobný argument k podepření své hypotézy zastávají také odborníci druhé verze událostí.

Americké ministerstvo zahraničí se o studii Národní laboratoře Lawrence Livermorea zajímalo loni na podzim ke konci mandátu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Závěry zprávy totiž byly význačné tím, že pocházely od respektované odborné instituce a zároveň prosazovaly jiný pohled na věc, než jaký tehdy v odborné veřejnosti převládal, píše WSJ.

Americká diplomacie v lednu zveřejnila seznam okolností, za nichž by teoreticky mohlo k úniku z laboratoře dojít. Patří mezi ně i vážné onemocnění tří pracovníku wuchanského virologického institutu z listopadu roku 2019, kvůli němuž museli být podle informaci WSJ i hospitalizováni. Přední americký epidemiolog a Bidenův blízký poradce Anthony Fauci minulý týden Čínu vyzval, aby zveřejnila jejich lékařské záznamy.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v nedávném rozhovoru s webem Axios řekl, že se USA potřebují dopátrat pravdy týkající se původu viru, aby se dokázaly lépe bránit dalším pandemiím. Čínská vláda podle něj neposkytuje dostatek informací a podpory mezinárodním výzkumným týmům.

Peking označil v minulosti hypotézu o uniku viru z wuchanské laboratoře za konspirační teorii.

Zdroj