Na co čumíš, hlupáku? Messi lituje vzácné ďábelské tváře, kterou ukázal v Kataru

1 měsíc starý 36

Argentinský triumf na šampionátu v Kataru měl dvě kaňky. Tou první byl výsledkový výbuch z úplného úvodu turnaje, když pozdější mistři světa senzačně rupli se Saúdskou Arábií. Za druhý škraloup lze označit čtvrtfinálovou řežbu s Nizozemskem.

Fotbalovou optikou to byl povedený zápas. Jihoameričané vedli 2:0 i díky tomu, že Messi zase jednou ukázal svoji genialitu. Parta „Oranje“ už byla jednou nohou z turnaje, ale díky skvěle vyřešeným standardním situacím dokázala v 11. minutě nastavení vyrovnat.

Tým trenéra Lionela Scaloniho byl podrážděný, už se viděl v semifinále, najednou musel na jeho dosažení dál pracovat. Tím pádem se to na hřišti především v prodloužení a po penaltách emocemi jen hemžilo, nervy byly na pochodu. I Messi, kolem kterého utkání běžně jen tak plyne a máloco ho na trávníku vzruší, zahodil svoji klasickou tvář a vyhrocené dění z něj výjimečně udělalo ďábla. Nesportovně gestikuloval směrem k nizozemské lavičce, vášnivě diskutoval s trenérem Louisem van Gaalem i jeho asistenty.

Virálním se stalo zejména provokativní gesto sedminásobného vítěze Zlatého míče adresované do prostoru zámezí, ve kterém se nacházel štáb soupeře a střídající hráči – dlaně přiložené k uším hlásající „neslyším vás“. A pak zaujal ještě Messiho rozhovor po penaltovém rozstřelu. I když měla Argentina postup v kapse, evidentně ještě nebyla všechna frustrace venku.

„Na co čumíš, hlupáku? Vrať se zpátky,“ pokřikoval do místa mimo záběr kamery, kde se nacházel střelec dvou nizozemských gólů Wout Weghorst. Přítomný reportér k respondentovi prohodil: „Klídek, Leo.“

Weghorst nás provokoval

Věta „na co čumíš, hlupáku?“ se proměnila v absolutní hit především pro to, že vůbec nezapadala do Messiho běžného chování. Dostala se na trička, hrnky, kšiltovky a tak dále, byla jedním ze symbolů cesty za zlatem. Její autor ale z ní není nadšený, jak ukázal rozhovor pro rozhlasovou stanici Urbana Play pořízený o více než měsíc a půl později.

„Nelíbí se mi, že jsem se takto zachoval. V zápasu bylo hodně napětí,“ litoval 35letý rodák z Rosaria a omlouval své drsné jednání. „Byly to napjaté chvíle, velké nervy. Vše se seběhlo rychle a impulzivně, nic z toho jsem neplánoval, prostě se to stalo. Nechtěl jsem si vytvořit špatnou image, ale takové věci se stávají. Weghorst nás provokoval, navážel se do nás, postaral se o více vypjatých momentů. Reagoval jsem, jak jsem reagoval,“ pokračoval Messi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bývalí šéfové Barcelony natírali „chamtivého“ Messiho: Hormonální trpaslík nás vydíral

Po vyhroceném duelu s Nizozemci si výběr La Albiceleste v semifinále hladce poradil s Chorvaty a pokračoval do utkání s Francií obhajující triumf. Tento zápas se zapsal do dějin jako nejlepší finále mistrovství světa všech dob.

Argentina znovu vedla 2:0, Kylian Mbappé dvěma zářezy nedlouho před koncem základní hrací doby vyrovnal. V prodloužení Messi opět přiblížil vítězství, nicméně Mbappé dokonal z penalty hattrick. O mistrech světa rozhodly penalty a kapitán bílomodrých získal poslední – a nejcennější – trofej, která mu v jeho nesmírně bohaté sbírce doposud chyběla.

Zdroj