Na dně oceánu u Kalifornie našli 25 tisíc barelů toxické chemikálie DDT

1 měsíc starý 20

BEZ KOMENTÁŘE: Vědci našli v Pacifiku zřejmě podmořskou skládku toxického odpadu z druhé světové války s 25 000 barely DDT Foto: SCRIPPS INSTITUTION OF OCEANOGRAPHY AT UC SAN DIEGO; DAVID VALENTINE UC SANTA BARBARA-ROV JASON, AP

Na dně oceánu u Kalifornie našli 25 tisíc barelů toxické chemikálie DDT

Expertní tým z Kalifornské univerzity a výzkumného oceánského ústavu Scripps v San Diegu na oceánském dně prohledával plochu o rozloze 36 tisíc akrů. Pátral mezi Los Angeles a ostrovem Santa Catalina. Nasměrovaly ho tam zvýšené hodnoty toxických látek v sedimentu a místním ekosystému.

Na podmořských záběrech, které převzala a v úterý zveřejnila agentura AP, jsou vidět značně zanesené předměty tvarem připomínající barely. Zřejmě jde o ztracenou „zásilku“, po níž ekologové pátrali roky. Potvrdit to musí ještě laboratorní testy.

Pátrací týmy využily podmořské drony. Ty barely našly v hloubce okolo 900 metrů pod hladinou. Rozprostírají se v oblasti asi 20 kilometrů od Los Angeles a 12 kilometrů od ostrova Santa Catalina.

DDT bylo v minulém století hojně využíváno jako silně účinný a širokospektrální insekticid, tedy hubitel hmyzu v zemědělství i dalších odvětvích. V 60. letech ale vyšly najevo jeho škodlivé účinky na ekosystémy i živočišnou říši včetně člověka.

Ukázalo se, že dichlordifenyltrichloretan má karcinogenní účinky a může ovlivňovat hormonální rovnováhu u živočichů včetně savců. Látka byla proto ve světě postupně zakázána. V Kalifornii v roce 1972, v Československu o dva roky později.

podpis
Zdroj