Na Donbase se dál střílí, Spojené státy zvažují vyslání válečných lodí do Černého moře

1 měsíc starý 6

Podle ukrajinské armády použili Moskvou podporovaní bojovníci ve čtvrtek granátomety, dělostřelecká zařízení, minomety, kulomety či ruční palné zbraně. Ukrajinští vojáci reagovali ostřelováním útočníků, uvedla armáda.

Bílý dům ve čtvrtek reakci na eskalující napětí na Donbase prohlásil, že Rusko má nyní u východní hranice Ukrajiny víc jednotek, než kdykoliv od roku 2014, kdy válka začala. Uvedla to mluvčí Jen Psakiová. V březnu 2014 odhadoval Západ přítomnost ruských jednotek či dalších sil na ukrajinské hranici na pětadvacet až více než třicet tisíc.

Psakiová také uvedla, že Spojené státy jsou „stále více znepokojené nynější eskalující ruskou agresí na východě Ukrajiny včetně pohybů ruských jednotek na ukrajinské hranici.“ USA podle ní o situaci jednají se spojenci v NATO.

CNN: USA zvažují vyslání válečných lodí do Černého moře

USA zvažují, že jako vyjádření podpory Ukrajině vyšlou v následujících týdnech do Černého moře válečné lodě. Uvedl to web stanice CNN s odvoláním na představitele ministerstva obrany. Americké námořnictvo v Černém moři běžně operuje, ale vyslání dalších válečných lodí by vyslalo zprávu Moskvě, že Washington situaci sleduje, dodal podle CNN představitel.

USA jsou povinny informovat o svém záměru vstoupit do Černého moře čtrnáct dnů předem, upozorňuje CNN s tím, že to vyplývá ze smlouvy z roku 1936, která přiznává kontrolu nad průlivy pro vstup do moře Turecku. Není ale jasné, zda toto oznámení už bylo odesláno.

Úředník z ministerstva obrany podle CNN rovněž uvedl, že námořnictvo pokračuje v průzkumných letech v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem, aby sledovalo činnost ruského námořnictva a veškerý pohyb vojsk na Krymu.

Ačkoli USA nepovažují současnou kumulaci ruských sil za předehru k útočné akci, „pokud se něco změní, budeme připraveni reagovat,“ citovala CNN svůj zdroj z Pentagonu. Ministerstvo obrany prozatím vyhodnotilo současné ruské manévry jako cvičení a zpravodajské služby zatím nemají náznaky o armádních rozkazech pro další akci, uvedl dále s tím, že se to však může kdykoliv změnit.

Donbas navštívil Zelenskyj

Frontovou linii mezi Kyjevem kontrolovaným územím a okupovanými oblastmi na východě země navštívil ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Velitel ukrajinských sil Ruslan Chomčak v pátek uvedl, že situace v oblasti je pod kontrolou a ukrajinská armáda je připravena rychle reagovat na případné zhoršení situace.

Ukrajinská rozvědka začátkem měsíce varovala, že Moskva připravuje rozsáhlé provokace a že nelze vyloučit pokus o přesun ruských sil hluboko na území Ukrajiny. Moskva popírá, že by její současné armádní manévry představovaly pro kohokoliv hrozbu a z provokací viní Kyjev. 

Konflikt na východě Ukrajiny vypuknul poté, co Rusko v roce 2014 nelegálně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Kyjev a západní země upozorňují, že Moskva podporuje proruské síly v Donbasu – vyzbrojuje je, financuje a vysílá na jejich podporu i ruské vojáky. Kreml zapojení do války odmítá, přestože do ukrajinského zajetí padly na ukrajinském území stovky ruských vojáků.

Velké boje utichly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale až dosud se žádné příměří nepodařilo zcela udržet a politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa. Konflikt si podle Kyjeva vyžádal na čtrnáct tisíc mrtvých.

Zdroj