Na Evropu se řítí nepravidelný meteorologický jev. I Česku kvůli němu hrozí krutá zima

2 měsíce starý 17

Polární vír neboli polární cyklona je oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry, která se vyskytuje kolem obou pólů. Vír z toho severního v minulosti už několikrát ovlivnil počasí v Evropě.

Podle meteorologů z webu Severe Weather by k tomu mohlo dojít i během nadcházející zimy, kterou by doprovázely teploty hluboko pod nulou. Pro Česko by to tak znamenalo už druhou tuhou zimu za sebou.

Tu poslední způsobila takzvaná Bestie z východu, což je pojem označující velmi chladné počasí, které se objevuje, když je nad Skandinávií a Arktidou vyšší tlak. Kvůli tomu se dá do pohybu studený vzduch z východu a severovýchodu do západní i střední Evropy.

Nejchladnější zima za posledních devět let

Letos v únoru se proto teploty v Praze přes den propadaly až k minus 11 stupňům Celsia. Na krušnohorské stanici Rolava v noci na 10. února naměřili meteorologové dokonce 27,2 stupně Celsia. Šlo tak o nejstudenější zimu v Česku za posledních devět let. Pro srovnání – nejnižší teplota na území České republiky byla naměřena 11. února 1929 v Litvínovicích, a to minus 42,2 stupně Celsia.

Zatím není jisté, zda severní polární vítr do Evropy skutečně pronikne, v případě Severní Ameriky je podle meteorologů pravděpodobnost mnohem vyšší. Záležet má na vzdušných proudech nad Atlantským oceánem.

Zdroj