Na Faerských ostrovech v rámci staleté tradice pozabíjeli 1400 delfínů

1 týden starý 9

Lov není komerční a úřady ho povolují, ale ochránci přírody ho považují za krutý. Sami obyvatelé Faerských ostrovů, kteří tuto tradici obhajují, uznávají, že letos vzbudila nechtěnou pozornost. Loni při lovu zvaném Grindadráp místní lidé usmrtili 576 kulohlavců a 35 plískavic bělobokých, zvaných též delfín běloboký. Letos jim ovšem za oběť padlo 1428 plískavic bělobokých.

Heri Petersen, předák skupiny, která kytovce nahání na mělčinu u druhého největšího faerského ostrova Eysturoy, řekl, že o lovu delfínů nic nevěděl a že se od toho "zcela distancuje".

Předseda Faerského sdružení pro lov kulohlavců Ólavur Sjúrdarberg má obavy, že nedělní události vrhnou špatné světlo na tradici udržovanou na těchto ostrovech, které jsou autonomní součástí Dánska. "Musíme myslet na to, že nejsme na Zemi sami. Naopak, svět se výrazně zmenšil a každý nosí v kapse kameru," řekl místním médiím. "To je skvělé sousto pro někoho, kdo chce, abychom vypadali špatně, pokud jde o lov kulohlavců," dodal.

Mezinárodní ochranářská organizace Sea Shepherd, která se dlouhodobě tomuto lovu snaží zabránit, tvrdí, že letos bylo na Faerských ostrovech usmrceno nejvíce mořských savců při podobné jednorázové akci. "Tento lov je nesmyslný a podle výpovědí svědků způsobil zvířatům velké utrpení. Byla překročena jistá hranice a lov dosáhl nových rozměrů," uvedla podle agentury DPA také organizace OceanCare, která se zasazuje o ochranu světových oceánů a mořských savců.

Tradice lovu Grindadráp sahá do 16. století. Kořistí jsou většinou kulohlavci černí, někdy ale právě i delfíni.

Zdroj