Na fakultě přišla o dceru, chce setkání s matkou střelce. Policii nevěřím, říká truchlící žena

před 1 týden 30

Šimůnková chce od policie dodatečné informace a objasnění, kterých se jí dle vlastních slov zatím stále nedostává. „Vysvětlení může být různé. Od obavy, nepotřeby, neúcty, necitlivosti. Není mi pomáháno a necítím se chráněna,“ uvedla v rozhovoru pro MF DNES. „Policie má čas. Pracuje s časem. Bojí se mne,“ věří zdrcená matka. Proti některým aspektům policejní práce se v médiích vymezovala již začátkem února. „Policie celou dobu komunikuje s příbuznými obětí, v případě zájmu dostávají intervenci od psychologů, jsme v kontaktu s jejich zmocněnci a poskytujeme všechny informace, které poskytnout můžeme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS policejní mluvčí Jan Daněk.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Střelce lokalizovala policie kousek od fakulty půl hodiny před masakrem, odhaluje dokument

Možných pochybení cítí Šimůnková mnoho. „Proč se probírá opakovaně a detailně samotný útok na FF UK a následná práce policie a IZS – kdy její zásluhy nechci tímto vůbec zpochybňovat a věřím, že všechny složky po vstupu do budovy postupovaly profesionálně s maximálním nasazením a odvahou. Proč se ale také detailně neprobírá odvedená práce policie před začátkem střelby?“ ptala se v rozhovoru. „Nemám již důvěru v policii. Neukazuje mi dosud, že bych důvěru v ni mít měla. Domnívám se, že se snaží zakrýt fatální pochybení s hrůzně tragickými následky,“ doplnila. Na druhou stranu ocenila nabídku psychologické pomoci od policie bezprostředně po tragické události.

Kvůli zjištění možných selhání již proběhlo šetření Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia. To došlo k závěru, že k žádnému výraznému pochybení při zásahu nedošlo. „Postup nebyl laxní ani nedbalý, ale profesionální a pohotový. Žádné indicie nevedly v dané chvíli k tomu, že by mohl střelec mířit do hlavní budovy FF UK na náměstí Jana Palacha,“ zdůraznil dříve během tiskové konference ředitel instituce Michal Tikovský. Reagoval tím zřejmě na kritiku policie, která se podle některých dostatečně nezaměřila na hlavní budovu univerzity poté, co po střelci neúspěšně pátrala v budově školy v Celetné ulici, kde měl mít přednášku. Úřad přesto policistům vytkl nedostatečnou komunikaci s vedením fakulty.

Stále probíhá též vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se za policejní práci opakovaně postavil.

Šimůnková: Koho chráníte?

Otazníky pro Šimůnkovou zůstávají i okolo motivací vraha a jeho zaměření na čtvrté patro fakulty. „Má domněnka – mohl mít důvod – motiv k určitému okruhu dívek. Mám strach, že se motiv dozvím až prostřednictvím médií, ne osobně od policie,“ doplnila Šimůnková. „Po skoro dvou měsících, kdy je od začátku znám pachatel, který je mrtev, tudíž nechráníte podezřelého, nečteme nikde celé jméno, jména, máme černé řádky ve vyjádření spisu PČR. Koho tedy chráníte? Sebe?“ pokračovala.

Policie nalezla dva dopisy střelce, jehož motivy dále prověřuje. Podle odborníků zároveň není v podobných případech vhodné s veřejností sdílet příliš mnoho informací o osobě útočníka, neboť hrozí inspirace u dalších potenciálních pachatelů.

Kvůli nedůvěře policii by Šimůnková ocenila vznik parlamentní vyšetřovací komise, o které má Sněmovna příští týden jednat. „Za mne smysl určitě má. O to víc, že vlastně nikdo z nás dosud více přesné, konkrétní, a hlavně celistvé informace stále nemá. Máme pouze otázky, domněnky, pochybnosti, spekulace,“ uvedla. Dodala zároveň, že by si přála setkání s matkou střelce.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hostouň se stále vzpamatovává z útoku na fakultu. Dům střelce už policie nehlídá

Přečtěte celý článek