Na Fantově budově je opět kolo se zlatými křídly, jejich zvedání trvalo šest hodin

1 měsíc starý 9

Nádražní budova pojmenovaná podle svého architekta Josefa Fanty ožívá a návrat okřídleného kola, respektive zlatých křídel ke kolu, lze považovat za symbolický vrchol její obnovy. Mluvčí Správy železnic Nela Frýbová zdůraznila, že rekonstrukce plastiky byla nutná, protože konstrukce korodovala a hrozilo, že křídla spadnou.

Křídla jsou vyrobena z mědi a potažena 4875 plátky 24karátového zlata. „Je to velmi tenká vrstvička, která se nanáší štětečkem z veverčích ocásků,“ přiblížil náměstek ředitele Stavební správy západ Správy železnic Ondřej Göpfert. Přesto každé ze dvou křídel váží půl tuny. 

Podle restaurátora Davida Ritschela byla zachována co největší část původní konstrukce křídel, ale ne vše. „Část konstrukce byla nahrazena novou tak, aby nekorodovala,“ ozřejmil. 

Vyzdvižení mohutných křídel do čtyřicetimetrové výše na jižní věž Fantovy budovy neovlivnilo provoz ve Wilsonově ulici, stavební technika i samotná křídla se vešla na malé prostranství před budovou. Operace začala v sedm hodin ráno a skončila kolem jedné odpoledne.

Zdroj