Na Fox News míří žaloba kvůli jejímu volebnímu zpravodajství

4 měsíce starý 11

foto Ilustrační foto - Volební místnost ve městě ve městě North Adams v Massachusetts, 3. listopadu 2020.

Washington - Na americkou zpravodajskou stanici Fox News míří žaloba společnosti Dominion Voting Systems, která provozuje volební přístroje. Firma požaduje odškodnění ve výši 1,6 miliardy dolarů (35,4 miliardy korun). Podle ní stanice ve snaze zvýšit svou sledovanost záměrně šířila nepravdivá tvrzení o tom, že Dominion manipuloval s hlasy v listopadových prezidentských volbách, píše agentura Reuters. Stanice Fox News obvinění odmítla a prohlásila, že je připravena se u soudu bránit.

Společnost, která již podala z podobných důvodů žaloby na kampaň exprezidenta Donalda Trumpa a jeho právníky, v soudním podání tvrdí, že "Fox News prodával nepravdivé zprávy o volebních podvodech, aby posloužil vlastním obchodním cílům, čímž zároveň těžce uškodil Dominionu".

Trump listopadové volby prohrál, odmítl však uznat jejich výsledek a snažil se jej různými způsoby zvrátit. Odvolával se například na různé druhy volebních podvodů, které se mu však nepodařilo dokázat. Jedním z nepodložených tvrzení Trumpa i jeho právníků bylo i to, že Dominion manipuluje s hlasy ve prospěch demokratů.

Společnost v žalobě tvrdí, že se Fox News snažila přilákat k obrazovkám Trumpovy podporovatele, a šířila proto jeho tvrzení i přesto, že Dominion stanici kontaktoval a snažil se věc uvést na pravou míru.

"Fox News Media je velice pyšná na své pokrytí voleb z roku 2020, které dosahovalo nejvyšších standardů americké žurnalistiky, a bude se u soudu aktivně bránit proti této nepodložené žalobě," uvedla společnost provozující zpravodajský kanál.

Firma Dominion nedávno podala podobné žaloby na konzervativní stanice One America News Network (OANN) a Newsmax. V únoru rovněž požádala technologické společnosti, aby zachovaly minulé příspěvky na svých sociálních sítích z profilů různých zpravodajských společností jako případný důkazní materiál.

Fox News již čelí žalobě společnosti Smartmatic, která rovněž provozuje volební přístroje. Firma v ní kritizovala například moderátora Loua Dobbse, jehož dlouholetý pořad stanice Fox News den po podání žaloby zrušila.

Některé konzervativní zpravodajské kanály se po sérii žalob souvisejících s jejich informováním o prezidentských volbách rozhodly chránit před případnými dalšími stížnostmi vysíláním krátkých varování, v nichž se předem distancují od možných konspiračních teorií a nepravd, které by mohli pronést jejich hosté, píše Reuters.

Zdroj