Na hranicích s Ukrajinou bude až 120 tisíc ruských vojáků, varuje tamní ministr. Nové sankce nečeká

2 měsíce starý 8

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 000 vojáků, řekl novinářům ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli „chuť“ uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

Kyjev 18:04 20. dubna 2021

Situace na východě Ukrajiny se v poslední době dramatizuje, Kyjev a povstalci se navzájem obviňují z porušování klidu zbraní (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic,“ prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. „Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 000 vojáků,“ dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví.

Zelenskyj, Macron a Merkelová vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky z hranic s Ukrajinou

Číst článek

Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva. Pouze bolestivé ekonomické sankce zaměřené na konkrétní části ruského hospodářství mohou mít reálný dopad, uvedl ministr.

„Navýšení (počtu) vojáků je nyní větší než v roce 2014. Nemůžeme proto vyloučit žádný scénář. Nemůžeme vědět s jistotou, zda se Moskva rozhodne začít novou fázi agrese vůči Ukrajině. Ale dozajista vidíme strategickou vojenskou přípravu Ruské federace,“ prohlásil Kuleba.

Hlavně bolestivé ekonomické sankce zaměřené na konkrétní části ruského hospodářství mohou mít podle něj reálný dopad. „Sankce zaměřené na jednotlivce mají svou hodnotu, komplikují životy některých lidí a obchodní operace některých subjektů, ale nezastaví válku,“ pronesl šéf ukrajinské diplomacie.

Postoj EU

Kuleba se v pondělí zúčastnil videokonference s ministry zahraničí Evropské unie, které podle svých slov vyzval, aby začali zvažovat nové sektorové sankce proti Rusku, jelikož postihy zaměřené na jednotlivce nejsou dostatečné. Z jednání však podle svých slov neměl pocit, že by šéfové diplomacií unijních zemí byli k takovému kroku v tuto chvíli připraveni. „Sektorové sankce jsou otázkou času a ruského chování. Z mých nedávných setkání s ministry zahraničí Německa a Francie, mohu říci, že tuto realitu chápou,“ sdělil Kuleba.

Ukrajinský velvyslanec: Nevíme, co Putin chce, jestli opravdu zaútočí. Ale musíme se připravovat

Číst článek

Prohlásil rovněž, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov měsíce neodpověděl na jeho výzvy k jednání ohledně situace na východě Ukrajiny. Kdyby se Moskva znovu zavázala k příměří na Donbase, bylo by to podle něj znamením, že je připravena jednat.

Situace na východě Ukrajiny se v poslední době dramatizuje. Kyjev a povstalci se navzájem obviňují z porušování klidu zbraní a čím dál častějších potyček. Moskva vyslala k hranicím desítky tisíc vojáků. Pentagon uvedl, že Rusko koncentrovalo v oblasti větší síly než před sedmi lety, kdy anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Moskva tvrdí, že jde o vojenské cvičení, které za několik týdnů skončí.

ČTK

Zdroj