Na humanitární pomoc věnoval statisíce. Ladislav Vrtiš se v Česku stará o patnáct ukrajinských rodin

5 měsíce starý 28

Průměrná česká domácnost darovala na pomoc Ukrajině 1500 korun. Mezi Čechy jsou ale i tací, kteří pro ukrajinské uprchlíky vyčlenili ze svého rozpočtu stovky tisíc. Patří mezi ně například spolumajitel jednoho z plzeňských pivovarů Ladislav Vrtiš, který utečence podpořil nejen finančně. Sám pro ně dojel na hranice a v Plzni jim dokonce zajistil práci a bydlení.

Život k nezaplacení Plzeň 6:51 27. června 2022

Ukrajincům pomohl najít práci i ubytování například Ladislav Vrtiš z Plzně (ilustrační snímek) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dva dny potom, co začala válka, jsem jel s humanitární pomocí na slovenské hranice a posléze jsem viděl situaci na maďarských hranicích, která byla velice neutěšená. Jediný, kdo pomáhal, byl ukrajinský Červený kříž. Začal jsem panikařit a shánět jakoukoliv pomoc pro tento maďarský přechod,“ vzpomíná Ladislav Vrtiš na první dny války.

Češi pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny. Poslechněte si, co vše podnikl Ladislav Vrtiš z Plzně

Na ukrajinských hranicích pomáhal zhruba týden, pak se vrátil do Čech, kde si chtěl u kamaráda v hotelu v Hrádku nad Nisou odpočinout. Jenže hotel byl plný ukrajinských uprchlíků, které bylo nutné kvůli blížící se návštěvnické sezoně přemístit někam jinam.

„Snažil jsem se hledat práci a ubytování pro první rodiny. Dvě z nich jsem přivezl do Plzně, kde jsem jim našel práci u mých kamarádů i u mě v podniku. Pronajali jsme si první byty, což bylo moc krásné. Měli jsme štěstí na úžasné majitele, kteří jim předali klíče a řekli, že smlouvy vyřešíme potom, hlavně ať se teď uprchlíci konečně vyspí,“ pokračuje Vrtiš.

Ubytování pro ukrajinské rodiny

Protože Ladislav Vrtiš a jeho kamarádi měli kontakty, začali shánět ubytování pro další rodiny. Některé byty pro ně nechali dokonce opravit. Dohromady nechal do Čech a částečně také na vlastní náklady přivést přibližně šest set ukrajinských uprchlíků. Někteří přijeli autobusem, jiné přivážel Ladislav Vrtiš osobně autem.

„Dovezl jsem z ruských hranic rodinu z Mariupolu, kde manžel vařil před domem čaj. Přiletěla raketa, z manžela nic nezbylo. Rodina vylezla ven a v té chvíli přiletěla druhá raketa, vletěla jim do domu, kde zabila rodinu sestry. Oni sbalili, co jim zbylo, a naprosto šíleným autem jeli čtyři tisíce kilometrů přes Rusko,“ popisuje Čech jeden z příběhů, který si po cestě vyslechl.

Ladislav Vrtiš investoval osobně do humanitární pomoci Ukrajině zhruba 300 tisíc korun, dalším půl milionem pomohl jeho pivovar. Svoji pomoc soustředil i na konkrétní rodiny, těch je zatím patnáct.

„Jedním příkladem budiž topmanažerka z Poltavy, která byla v situaci, kdy jí v Praze končilo ubytování a neměla kam jít. Nabídli jsme jí práci u nás v kuchyni, nicméně jí to poměrně vyhovuje. Její děti jsou reprezentanti Poltavské oblasti ve stolním tenise, tak jsme na pivovar koupili pingpongový stůl, aby mohli trénovat. Nyní už trénují v Sokolu Plzeň,“ řekl Vrtiš, který dle svých slov pomáhá, protože si to může dovolit.

„Převáželi jsme lidi jedním i druhým směrem, vozili jsme humanitární pomoc, ubytovávali jsme a podobně. Moje hlavní motivace tkví v tom, že mám finanční i organizační možnosti. Máme dodávky, vyznáme se v realitním trhu a dokážeme přepravovat jak lidi, tak náklad,“ vysvětlil Vrtiš důvod, proč ukrajinským uprchlíkům pomáhá.

Jan Markup

Zdroj