Na jihlavském náměstí uschl další jerlín japonský. Exotický strom vyměnilo město už podruhé

před 1 měsíc 35

Jerlínům japonským se na jihlavském Masarykově náměstí nedaří podle představ vedení magistrátu. Z pěti stromů, které arboristi vysadili do takzvaného pokojíčku u morového sloupu, museli už dva vyměnit, upozorňuje Český rozhlas Vysočina.

Jihlava 23:24 24. dubna 2024

První jerlín byl nemocný, druhý letos po zimě neobrazil. Nahradil ho proto strom nový, dovezený z Nizozemska.

Proč Jihlava opakovaně vysazuje na Masarykově náměstí jerlíny?

„Ten problém jsme řešili s rostlinolékaři, ale ani ti nebyli schopni říct, co tomu stromu je,“ vysvětluje Vladimír Másilko ze Správy zeleně Jihlavy.

Původní jerlín vysadí do místní části Pístov. I když mu nenarostlo listí, není mrtvý. Možná se uchytí tam.

„Podmínky na Masarykově náměstí jsou extrémně stresující. Když je slabší sazenice nebo když je napadená infekcí, která normálně strom neudolá, tady ten strom udolat může. Takže jim chceme dát šanci ještě na jiném místě,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Strom nemá fyziologický problém, kořeny má narostlé dobře, přesto sazenice na vybraném místě opakovaně neprospívají.

Jerlíny japonské na jihlavském Masarykově náměstí (snímek z roku 2022) | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Zasadit nový strom potřebovali ještě v dubnu „Chceme jerlín vyměnit teď, aby měl šanci narůst v sezóně. I proto, že zde budeme umisťovat i zbylé lavičky,“ přibližuje Ruschková.

Právě s jerlíny počítá projekt na opravu Masarykova náměstí. I kdyby se tam stromům nedařilo dlouhodobě, musí jejich výměnu za jiné druhy radnice konzultovat s projektantem.

„Pokud by se stalo, že ani tento jerlín se nechytne, budeme s projektantem řešit, co dál. Jestli vyměníme znova strom za další jerlín, nebo zkusíme jiný druh, třeba lípu,“ očekává vedoucí odboru Ruschková.

Podle ní nejde o jediné místo ve městě, kde je nutné stromy občas vyměnit, zejména ty nově vysazované.

Tereza Pešoutová

Přečtěte celý článek