Na jihu Brazílie napadl sníh, roste kvůli tomu cena kávy

2 měsíce starý 13

„Za více než třicet let prognóz počasí ve státě Rio Grande do Sul jsme nikdy neměli tak silné sněhové přeháňky s tak sníženou viditelností,” citovala argentinská televize zdroj z brazilského meteorologického ústavu MetSul.

„Mám 62 let a nikdy jsem viděl sníh, víte? Vidět krásu přírody je něco nepopsatelného,“ řekl televizi Globo řidič nákladního auta Iodor Goncalves Marques z Cambara do Sul. I když sníh a náledí pokryly silnice, většina Brazilců se tím nezatěžovala. Sněhovou nadílku si lidé fotografovali, děti stavěly sněhuláky a koulovaly se.

Sněžilo ve více než padesátce měst brazilských států Rio Grande do Sul, Santa Catarina a Paraná, přičemž sníh padal i v nižších nadmořských výškách.
Nejvíce postižen byl sněžením nejjižnější brazilský stát Rio Grande do Sul sousedící s Argentinou a Uruguayí, kde sněžilo ve 33 městech, jako jsou Pelotas, São Francisco de Paula, Gramado, Carlos Barbosa, Bagé, Herval, Piratini, Caxias do Sul, Marau, Vacarías, São Joaquim a Farroupilha. V dalších nejméně sedmi městech ve stejném státě zaznamenali mrznoucí déšť, uvedla brazilská meteorologická služba Somar Meteorologia.

Brazilec si hraje se sněhem Sao Joaquimu

Foto: Mycchel Legnaghi, ČTK/AP

Výjimečné mrazy na jihu Brazílie už také zvýšily na světových trzích ceny kávy, protože mráz ohrožuje kávovníky, citlivé na nízké teploty. Cena kávy arabica tento týden vystoupala na nejvyšší hodnotu za více než šest a půl roku. Brazílie je největším producentem kávy na světě.

Nízké teploty by měly v pátek postihnout i jih brazilských států Goiás a Mato Grosso do Sul, kde se pěstuje kukuřice. Pak by se masa chladného vzduchu měla posunout nad státy São Paulo a Minas Gerais, kde je centrum produkce cukru, citrusů a právě kávy.

Zdroj