Na Kiribati žili dva roky bez covidu. První letadlo přivezlo desítky infikovaných lidi

5 měsíce starý 83

Nikdo netuší, jak se to mohlo stát, ale první letadlo, kterému tamní úřady po 20 měsících povolily přistát, přivezlo na souostroví 36 nakažených nemocí COVID-19.

Na palubě letadla z Fidži, vzdáleného 2 100 kilometrů jihozápadním směrem, bylo 54 plně očkovaných osob, které se před startem podrobily třem testům. Všechny byly negativní, oznámila nyní kiribatská vláda.

Po pátečním příletu na mezinárodní letiště Cassidy na ostrově Kiribati, který je jedním z 35 atolů, na nichž se jeden z nejmenších a nejméně osídlených států světa rozkládá, mělo 36 osob pozitivní test na koronavirus. Proto byli ihned převezeni do karanténního centra. Mezitím se nakazil i jeden z jeho zaměstnanců.

Protože se virus mohl rozšířit i mimo izolační oddělení, úřady okamžitě zavedly zákaz nočního vycházení pro občany a též povinnost nosit roušky. Přišla i další omezení v podobě zákazu setkávání více než deseti osob a dostupnosti alkoholu.

Kiribatská republika, jak zní oficiální název, je stát tvořený korálovými atoly a ostrovy, na kterých žije přibližně 110 tisíc obyvatel. Souostroví leží nedaleko rovníku uprostřed Tichého oceánu.

Vláda uzavřela hranice v březnu 2020 z obavy před šířením pandemie. Do příletu z Fidži byly zaregistrovány pouze dvě infekce, obě však na rybářských lodích, nikoli na souši.

Kiribati je jednou z nejchudších zemí světa a podle ministerstva zahraničních věcí jsou zde možnosti lékařské péče omezené. V naléhavých případech se často musí letět pět tisíc kilometrů na Nový Zéland nebo více než šest tisíc do Austrálie.

Zdroj