Na konec izolace u jihoafrické mutace bude nutný PCR test

2 měsíce starý 14

foto Muž čeká na výsledek PCR testu na covid-19 - ilustrační foto.

Praha - Lidé, u kterých bude podezření na nákazu jihoafrickou mutací covidu-19 nebo se její výskyt potvrdí, smí nově opustit izolaci až po negativním výsledku PCR testu. Provést se může nejdříve po dvou týdnech od zjištění nákazy, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle Blatného se podařilo dohledat a vytrasovat všechny případy této nebezpečnější mutace v ČR.

V izolaci jsou nyní lidé minimálně 14 dní od pozitivního testu. Praktický lékař je může propustit z izolace, pokud poslední tři dny nemají příznaky onemocnění covid-19. "Osoby se zjištěnou přítomností nebo podezřením na přítomnost jihoafrické mutace budou k ukončení izolace nově potřebovat negativní PCR test, který musí být proveden nejdříve po 14 dnech," uvedl po dnešním jednání ministrů Blatný.

Přísnější opatření má minimalizovat hrozbu rozšíření závažnější mutace. "Všech těch několik osob s podezřením byly dohledány a dotrasovány, vzorky jsou dále vyšetřovány i formou sekvenace," řekl Blatný. Laboratoře v pátek v Brně odhalily dva pozitivní vzorky s jihoafrickou mutací koronaviru. V kraji je bezmála deset případů s podezřením na tuto mutaci.

Blatný řekl, že souvisejícím opatřením kabinet nařídil všem laboratořím, aby odeslali vzorky Národní referenční laboratoři, pokud budou vyzvány. "Abychom si byli jisti, že podezření na nové nebo závažnější mutace viru bude vždy zavčas ověřeno Národní referenční laboratoří," dodal.

Zdroj