Na Královéhradecku pokračuje likvidace nakaženého chovu slepic

3 měsíce starý 7

Aktualizováno 18:20 2. dubna 2021, 09:04 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

V Kosičkách na Královéhradecku pokračuje likvidace chovu slepic, který byl zasažený ptačí chřipkou. Hasiči v ochranných oblecích během čtvrtka a dneška usmrtili zhruba tři čtvrtiny z celkem 170.000 kusů drůbeže. Práce dnes nabraly vyšší tempo, na první den připadalo asi 30 procent chovu. Díky tomu by zásah mohl skončit v sobotu, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Drůbež, ilustrační foto

Drůbež, ilustrační foto
FOTO: Pixabay

"Podařilo se práce trochu zrychlit jak systémem práce, tak dostatkem sil a prostředků. Během dneška se tam prostřídalo asi 140 hasičů, profesionálních i dobrovolných z celého Královéhradeckého kraje. Jsou tam i kolegové ze Záchranného útvaru Hlučín," uvedla Götzová.

Ze dvou velkých hal museli hasiči slepice vynášet a usmrcovat je v kontejnerech s oxidem uhličitým. Tři menší haly je možné zaplynovat a poté z nich uhynulou drůbež vynosit. Zvířata jsou převážena do asanačního podniku.

Ptačí chřipka zasáhla chov slepic společnosti Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách. Nákaza byla zjištěna v chovu asi 63.000 kuřic, mladých slepic, které ještě nesnášejí vajíčka, a to v jedné hale. První úhyny začaly na konci minulého týdne a postupně dosáhly v neděli a v pondělí tisíců kusů. U čtyř hal se 111.500 nosnicemi byly výsledky rozborů na ptačí chřipku negativní. Preventivně bude ale utracen celý chov a zlikvidovaná budou i vejce od slepic ze snáškových hal. Hasiči zajišťují také dezinfekci hal po usmrcení drůbeže.

Na místě pracují i hasiči ze Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína se speciálními soupravami na dekontaminaci osob a techniky. Přítomni jsou také veterináři, pracovníci farmy a policisté. Náhrada státu firmě za vybité slepice by podle České televize mohla činit 40 až 50 milionů korun.

Kosičky leží v oblasti, kde bylo od poloviny března zasaženo ptačí chřipkou devět chovů kachen společnosti Perena se 75.000 kachen. Veterináři se při zjišťování příčin nákazy na tuto firmu zaměřují. Veterinární inspektoři prověřují, zda nebyla zavlečená nákaza z chovu kachen v Kosičkách do chovu nosnic. Oba provozy jsou od sebe vzdálené asi 600 metrů.

Veterináři v hradeckém kraji potvrdili další ohnisko ptačí chřipky v malochovu v obci Dobřenice na Královéhradecku. Postupně v něm uhynulo deset slepic z 35. Veterináři vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů, v nichž budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Zbývající drůbež bude utracena.

Zdroj