Na letišti v Mošnově opět přistál v rámci spolupráce NATO americký bombardér B-52

4 měsíce starý 134

29. března 2022, 15:52 Autor: ČTK

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku dnes po 14:30 opět přistál americký bombardér B-52 Stratofortress. Druhý letoun stejného typu tam přistane okolo 17:00. Jde o součást letů k procvičení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO nad střední a východní Evropou.

B-52 Stratofortresses

B-52 Stratofortresses
FOTO: Armáda ČR

ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. Při jednom z cvičných letů přistál bombardér B-52 v Mošnově už v únoru.

"Oba strategické bombardéry mají v Mošnově za cíl za stále běžících motorů (engine-running crew change) vyměnit své osádky za nový tým," uvedla Dvořáková. Letouny podle ní během cvičných letů s mezipřistáním v České republice nenesou na palubě aktivní zbraňové systémy.

Bombardéry B-52 působí v Evropě na předsunuté základně Royal Air Force Base ve Fairfordu ve Velké Británii. Jejich domovskou základnou je Minot v Severní Dakotě v USA.

Bombardér přistál v Mošnově při jednom z cvičných letů i v únoru. "V průběhu února se bombardér představil stejným způsobem také v Portugalsku, Španělsku, Dánsku, Německu a Polsku. A další členské a partnerské státy Aliance navštíví ještě v průběhu jara," uvedla mluvčí. Od roku 2018 se podle ní v Evropě uskutečnilo více než 200 podobných letů.

Zdroj