Na milovanou motorku sedl Pavel bez helmy. Počínání prezidenta zachytil divák na kameru

2 měsíce starý 6

„Přijel sem, byl tady chumel lidí. Pak skočil na motorku a vyrazil na hlavní. Pár lidí na to koukalo a říkali: ‚Kde má helmu?‘ Že by bez ní neměl jezdit. Měl jsem dodržovat pravidla a chovat se správně,“ uvedl redakci autor záznamu. CNN Prima NEWS požádala o vyjádření prezidentskou kancelář, sám Pavel se následně omluvil.

„Vnímám své pochybení a za zjevný dopravní přestupek se omlouvám. Při jízdě na motorce celý život dodržuji všechna bezpečnostní opatření, od přilby přes oblečení s chrániči až po bezpečnostní airbagovou vestu. V tomto případě jsem jel dohustit pneumatiky k čerpací stanici. Šlo o cestu dlouhou 1,5 kilometru po řídce používané komunikaci, na několik desítek metrů jsem se musel napojit i na hlavní. Byla to hloupost. Uvědomuji si, že prezident by měl jít v dodržování pravidel příkladem,“ uvedl prezident v reakci pro CNN Prima NEWS.

„V sobotu se zúčastním akce KEEP RESPECT, jejímž účelem je pomáhat motorkářům, kteří cizí vinou skončili na vozíčku. Při této příležitosti věnuji na dobrovolné vstupné částku vyšší, než je horní hranice pokuty ve správním řízení udělované za tento přestupek. Celková vybraná částka bude využita na pomoc konkrétním motorkářům, kterým chybí peníze na léčbu jejich úrazu,“ doplnil.

K počínání prezidenta se vyjádřil i bývalý hradní protokolář Miroslav Sklenář. „Na Hradě máme nejznámějšího českého motorkáře, měl by jít příkladem. Na stranu druhou je pod drobnohledem. Chyba se stane, ale jak jsem se díval, jel bez helmy asi jen chvíli. Stávat by se to nemělo, ale nic velkého bych z toho nedělal,“ uvedl.

Pavlova imunita je absolutní

Prezidenta podle záznamu doprovázela ochranka. „Důstojník ochranky by měl říci, že bezpečná jízda vyžaduje přilbu. Nevíme, zda šlo o popojetí nebo jízdu na několik desítek kilometrů,“ sdělil před zveřejněním vyjádření prezidenta Sklenář. Doplnil však, že poslední slovo ve světě má ochranka jen v USA. „V ostatních zemích je to složitější, záleží na domluvě,“ konstatoval. Doplnil však, že k incidentu došlo v době, kdy byl Pavel na dovolené. „Nebyl v Praze, na Hradě. Nejel ani na své standardní silné motorce. Asi někam popojel a tohle se přihodilo,“ doplnil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bydlí Petr Pavel a jak ho vnímají sousedé? Podívejte se

Jak připomněl advokát Jan Černý, prezident má imunitu. „Podle Ústavy ČR nelze prezidenta trestně stíhat nebo zadržet ani pro přestupky a jiné správní delikty. Ve srovnání s ostatními ústavnímu činiteli je jeho imunita absolutní. To ale platí jen pro výkon jeho funkce, ta absolutnost. U této jízdy bez helmy je bezesporu naplněna skutková podstata jednoho z přestupků. Pro přestupek nelze prezidenta stíhat ani po skončení výkonu jeho funkce,“ vysvětlil advokát.

Podle Dalimila Friče z Centra bezpečné jízdy Libros Ostrava je video důkazem toho, „že je prezident normální člověk z masa a kostí“. Medializace události podle něj může pomoci prevenci. „Je to příběh, který budou média sledovat a mělo by to vést lidi k tomu, aby nosili ochranou výstroj,“ sdělil.

Zdroj