Na možný převoz do Německa a Polska se chystá sedm pacientů

1 měsíc starý 6

foto Péče o pacienta s onemocnění covid-19 - ilustrační foto.

Praha - Na možný převoz do Německa se chystá šest pacientů s koronavirem z Libereckého kraje. Na převoz do Polska se připravuje jeden z Pardubického kraje, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Poznamenal, že i v sousedních zemích se epidemická situace zhoršuje, polská nemocnice podle něj nejprve avizovala pomoc dvěma pacientům, nakonec může zajistit péči pouze o jednoho.

Za pomoc Petříček poděkoval. "V nouzi poznáváme přátele a Česká republika má dobré, jsou to především státy EU," řekl.

Připomenul, že z Německa a Francie obdrželo Česko vakcíny, dorazí také 80.000 rychlotestů z Německa. "Pracujeme na tom, abychom co nejrychleji získali vakcíny ze společného unijního systému. V praxi to znamená, že bychom teď dostali více a později méně, aby celý systém byl spravedlivý," popsal Petříček další strategii státu.

Počty hospitalizovaných v posledních týdnech v Česku skokově narostly. Na konci ledna jich bylo kolem 5500. Minulý týden v úterý 2. března již přesáhl počet hospitalizovaných 8500, což bylo nejvíc od začátku epidemie loni v březnu. K dnešnímu ránu bylo podobně jako v předchozích dnech volných jen 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 procent standardních lůžek s kyslíkem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom předpokládá, že tento týden bude z hlediska vytíženosti lůžek na JIP nejkritičtější.

Nemocnice dosud situaci řeší převozy pacientů v rámci republiky. Vláda minulý týden umožnila do nemocnic povolávat lékaře a další personál z jiných zařízení a ambulancí, ode dneška platí pracovní povinnost pro studenty části ročníků medicíny a zdravotních škol. Na konci minulého týdne vláda aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem do Německa, Švýcarska a Polska.

Zdroj