Na návštěvníky čeká nová výstava děl malířky Toyen

4 týdny starý 8

foto Národní galerie připravila ve Valdštejnské jízdárně v Praze výstavu Toyen: snící rebelka. Snímek ze 7. dubna 2021.

Praha - Národní galerie Praha připravila rozsáhlou výstavu děl surrealistické malířky Toyen. Vznikala ve spolupráci se zahraničními institucemi a ve Valdštejnské jízdárně měla začít v pátek. Zatím ale nainstalovaná expozice bude čekat, až zmírnění protiepidemických opatření umožní otevřít výstavu návštěvníkům. Výstava se jmenuje Toyen: snící rebelka a podle plánů NGP má trvat do 15. srpna.

Toyen patří k nejoriginálnějším a nejznámějším českým umělkyním 20. století, zároveň se ještě za svého života proslavila i ve Francii, kde od roku 1947 trvale žila. Její výrazná tvorba i neotřelé životní postoje vzbuzují po celém světě čím dál větší zájem o její osobu i dílo. Autorka patří v tuzemsku k oblíbeným autorům českých sběratelů a její díla v aukcích patří k těm nejdražším. Také její výstavy patří k těm nejnavštěvovanějším, v roce 2000 ji v Praze za tři měsíce vidělo skoro 67.000 lidí.

Od té doby se v Praze velká výstava Toyen nekonala. O dva roky později byla výstava jejích děl ve francouzském Saint-Etienne. V Paříži dosud velká retrospektiva nebyla a v Německu je Toyen stále téměř neznámá, uvádějí kurátoři nové výstavy. Proto si tento mezinárodní projekt vznikající ve spolupráci Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d'Art Moderne de Paris klade za cíl představit její dílo v co nejucelenější podobě a prostřednictvím tří výstav a podrobného katalogu ve čtyřech jazycích s ním seznámit evropské publikum.

Pražská výstava ve Valdštejnské jízdárně je koncipována chronologicky a rozdělena do časových úseků podle důležitých etap tvorby Toyen. Zároveň však vypíchne důležitá témata, která se objevují průběžně v celém jejím díle, například erotiku či alchymii. Ukáže nejen obrazy a kresby, ale i bohatou ilustrační tvorbu. Důraz autoři kladli i na zásadní spolupráci Toyen s přáteli jak z pražské, tak pařížské surrealistické skupiny, jako byli Jindřich Štyrský, Jindřich Heisler, André Breton a další.

Zdroj