Na Olomoucku řádí falešní bankéři. Letos měli připravit 17 lidí o pět milionů korun

před 2 měsíce 17

Falešní bankéři připravili letos v Olomouckém kraji 17 lidí dohromady o pět milionů korun. Své oběti telefonicky zmanipulovali nejčastěji pod záminkou napadení jejich účtu. Počet případů letos rapidně roste, a kriminalisté proto nabádají veřejnost ke zvýšené opatrnosti. Loni v kraji evidovali 93 těchto případů se škodou převyšující 16 milionů korun, informovala ve středu mluvčí Zuzana Slabá z olomouckého krajského policejního ředitelství.

Olomouc 19:54 28. února 2024

Telefonování (ilustrační foto)

Falešní bankéři telefonicky manipulují své oběti, nejčastěji pod záminkou napadení jejich účtu. (Ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Naposledy obral tímto způsobem neznámý pachatel třiapadesátiletou ženu ze Šumperska o více než 900 000 korun. „Muž, který se představil jako pracovník banky, zavolal ženě v úterý dopoledne a tvrdil jí, že na jejím bankovním účtu proběhly dvě podezřelé transakce. Poté ji kontaktoval další muž s tím, že je potřeba převést všechny peníze na jiný bezpečný účet,“ uvedla vrchní inspektorka Markéta Kallerová.

Pachatel také ženu přesvědčil, aby si vzala úvěr ve výši 400 000 korun. „Podle pokynů údajného bankovního poradce žena postupně převedla ve 14 transakcích na pět různých účtů veškeré své peníze a další část z poskytnuté půjčky,“ uvedla Kallerová.

Slibovali investice se zhodnocením devět procent. Čtyři lidi měli připravit klienty o 600 milionů

Číst článek

Doplnila, že až poté si žena uvědomila, že naletěla podvodníkovi. Pachateli hrozí až pět let vězení.

O téměř 700 000 korun přišel už na konci roku také sedmatřicetiletý muž z Olomoucka, který podle instrukcí falešného bankéře pod záminkou zneužití účtu vložil peníze nadvakrát do bitcoinmatu obchodního centra na periferii Olomouce.

Právě bitcoinmaty hrají v případech častou roli, kriminalisté přitom upozorňují, že tato zařízení slouží k nákupu a prodeji virtuální měny, nikoli jako úschovna banky.

„Protože si to poškození neuvědomují, snaží se je policie i na poslední chvíli varovat, a to buď umísťováním varovných cedulí v bezprostřední blízkosti vkladomatů, případně po dohodě s provozovateli přímo na ovládacích panelech přístroje,“ uvedla Zuzana Slabá.

Dalším rozšířeným způsobem, jak se snaží tito pachatelé své oběti připravit o peníze, je podle policistů snaha o převedení jejich peněz na jiný, údajně bezpečný účet. Pro potvrzení věrohodnosti svého tvrzení operují také s tím, že se případem již zabývá policie.

Stovky lidí připravili o téměř 200 milionů korun. Policie rozkryla gang falešných bankéřů ze tří zemí

Číst článek

Policisté upozorňují rovněž na to, že podvodníci umí velmi dobře napodobit telefonní čísla bank i jiných institucí, dokonce i policie. V případě jakýchkoli nejasností by lidé měli zavěsit a sami zkontaktovat svou banku a veškeré kroky si předem ověřit, doplnili zástupci krajského policejního ředitelství.

Obdobné případy podvodů se nezřídka objevují také v sousedním Zlínském kraji. Jedním z posledních se zabývají policisté z Uherskohradišťska.

Před nedávnem tam osmašedesátiletý muž zareagoval na sociálních sítích na inzerát společnosti, která nabízela výhodné zhodnocení finančních prostředků na zahraniční burze.

Domnělý bankéř, který se mu následně telefonicky ozval, ho postupně připravil téměř o 270 000 korun, popsal policejní mluvčí Radomír Šiška. Po neznámém pachateli nyní policisté pátrají. Za podvod mu hrozí až pět let vězení.

ČTK

Přečtěte celý článek