Na pět testů zdarma měsíčně si očkovaní nezajdou. Systém jim schválí pouze dva

5 měsíce starý 20

Lidé s dokončený očkováním mohou za měsíc využít pět preventivních PCR testů, slíbila vláda. Jenže jak zjistil web iRozhlas, pokud má nyní zájemce o test dokončené očkování a chce využít třetí z pěti preventivních PCR testů, systém hlásí blokaci.

„Osoba nesplňuje podmínky úhrady pro plošné PCR testování obyvatel dle aktuálně platného Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví,“ oznámí v takovém případě Národní zdravotnický informační systém (NZIS). Ten každý požadavek na test kontroluje.

Některá odběrová místa tuto chybu potvrdila. „Máme problémy na našich odběrových místech. Pokud k nám přijdou pacienti, kteří již byli preventivně testování dvakrát v měsíci, tak nám to neprochází systémem,“ řekla Radiožurnálu zaměstnankyně infolinky Vyšetři.mě Karolína Vavřincová.

„Státní žádankový systém ukazuje, že lidé mají stále nárok pouze na dva preventivní PCR testy hrazené pojišťovnou. Ti, kteří je již vyčerpali, tak na další preventivní test nemohou,“ potvrdila pracovnice odběrového místa na pražském Pankráci, pod společností Česká nemocniční.

Resort zdravotnictví prý o chybě v systému ví. Podle náměstka ministra Josef Pavlovice (Piráti) by měla do pár dnů. „Technické problémy, které mohou nastávat při změně systému, samozřejmě řešíme. Počítáme, že během několika málo dní budou vyřešeny ke všeobecné spokojenosti,“ sděli.

Zdroj