Na počínání policistů, kteří chránili Kapitol, se hromadí kritika. Ke střelbě nemuselo dojít, tvrdí expert

1 měsíc starý 8

Kongresová policie si nevyžádala posily

Viníky bezprecedentního narušení své bezpečnosti chce Kongres co nejrychleji vypátrat. FBI se v současné době probírá stovkami videí a fotografií, které mají prokázat vinu jednotlivých osob. Policejní složky rovněž postupně rekonstruují průběh incidentu a to, jak se proměnil z protestního pochodu v násilné střety s policisty a ochrankou.

Podle agentury Reuters se jedná o jednu z největších chyb bezpečnostních složek za poslední léta. Média upozornila i na zjevný nepoměr mezi tím, jak probíhal zásah proti násilnému davu v Kapitolu, a tím jak tvrdě pořádkové síly zasahovaly proti často zcela poklidným demonstracím proti rasové diskriminaci, které se loni konaly v celých Spojených státech po smrti Afroameričana George Floyda.

Kongresová policie má dva tisíce příslušníků a předem si nevyžádala součinnost dalších bezpečnostních složek, i když o předpokládaném rozsahu protestu v centru Washingtonu věděla předem. „Nemám tušení, jak to, že na to nebyli připraveni. Bylo to nad jejich síly, neměli potřebné prostředky. Přece musíte být schopni ubránit Kapitol, tohle není v pořádku,“ citoval deník The New York Times bývalého šéfa washingtonské policie Charlese Ramseyho.

„Kdybych byl u toho, zasloužil bych vyhazov za to, že jsem něco takového dopustil. Když jsem viděl, co se děje na půdě Sněmovny reprezentantů a Senátu, bylo mi stydno,“ citovala stanice CNBC bývalého šéfa kongresové policie Terrance Gainera. Současné vedení této policejní složky se k věci odmítlo vyjádřit.

Politici kritizují počínání policistů

Demokratka Zoe Lofgrenová, která předsedá jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů, řekla, že narušení bezpečnosti Kapitolu je vážná věc a že zásah by měl prošetřit Kongres. Další demokratická kongresmanka Val Demingsová míní, že je „bolestně zjevné“, že policie nebyla na střet s demonstranty připravená. Podle ní neměla k dispozici dost lidí ani plán, jak postupovat.

Demokratka Karen Bassová rozhořčeně komentovala příspěvky na sociálních sítích o pózujícím policistovi, který si udělal selfie s demonstrantem. „Udělali byste si selfie s člověkem, který zrovna loupí v bance?“ uvedla.

Podle Reuters se demokratičtí zákonodárci dotazovali, zda bezpečnostní složky mají plán pro případ, že by se protesty Trumpových příznivců zvrhly v násilnosti. Nedostali ale uspokojivou odpověď. V případě velkých protestů bezpečnostní složky většinou týdny plánují, jak zajistí bezpečnost, a předem domlouvají součinnost policie, tajných služeb a federálních agentur, jako je například FBI.

Tentokrát ale takový plán nebyl k dispozici a posily povolala až starostka Washingtonu Muriel Bowserová. Ta si vyžádala pomoc národní gardy až 45 minut poté, co se dav dostal do sídla Kongresu.

Zdroj