před 1 měsíc 54

Jubilejní 100. ročník Vasova běhu ovládli norští lyžaři. Na 90 kilometrech mezi švédskými městy Sälen a Mora byli nejrychlejší Torleif Syrstad a Emilie Fletenová, jež obhájila loňské vítězství. Závod se však neobešel bez komplikací - Syrstadovi totiž do cesty skočili klimatičtí aktivisté.

Incident se stal asi kilometr před cílem. Norský závodník Torleif Syrstad si s náskokem jel pro vítězství, avšak na trať vnikli klimatičtí aktivisté. Ochranka je ihned zpacifikovala, Syrstad se jim tak mohl vyhnout bez větších časových ztrát a do cíle dojel téměř o čtyři minuty před krajanem Johanem Hoelem a Alvarem Myhlbackem.

Resolut ingripande av rådiga vakter vid @vasaloppet upplopp. Visar på god planering av arrangören, bra resurstilldelning och mycket goda personliga färdigheter hos vaktpersonalen. Påverkade inte heller utfallet av tävlingen. pic.twitter.com/ou0T5ydmb0

— Peter Larsson (@Herravaldet) March 3, 2024

„Plán byl nějakým způsobem skočit na trať, sebrat naše transparenty a vytvořit rozruch, aby jezdci museli jet oklikou,“ uvedla podle serveru SVT Sport Roxy Farhat, mluvčí aktivistické skupiny Restore Wetlands, která je za incident zodpovědná.

Tradičně široké pole 16 tisíc účastníků se muselo kromě aktivistů vyrovnávat i s těžkými podmínkami. V minulých dnech před slavným závodem v kraji Dalarna vládly plusové teploty a déšť, kvůli nimiž sníh změkl a zpomalil se.

Nejlepším z českých účastníků byl na 43. pozici Václav Sedláček s dvacetiminutovou ztrátou na vítěze. Bývalý biatlonista Ondřej Moravec při svém debutu dokončil závod na 1304. místě za šest hodin, které si před závodem stanovil za cíl. Nejrychlejší Češkou byla na 41. příčce Anna-Marie Hejná s hodinovým odstupem za vítěznou Fletenovou.