Na prvních schůzích se sejdou noví poslanci pětice klubů

3 měsíce starý 29

foto Volební štáb koalice Spolu během voleb do Poslanecké sněmovny, 9. října 2021, Praha. Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků.

Praha - Na prvních jednáních po víkendových sněmovních volbách se dnes sejdou poslanci hned několika klubů. Úvodní schůze čekají nově zvolené členy dolní komory za hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a za hnutí SPD. Obvykle se na nich volí vedení frakcí, byť to nemusí být pravidlem. Celkový počet sněmovních klubů klesne v souvislosti s výsledky voleb o dva na sedm.

Nyní vládní hnutí ANO bude mít i v novém volebním období nejsilnější klub, byť počet jeho členů klesne o šest na 72. Naopak více poslanců než v končícím volebním období budou čítat frakce ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Strany sice kandidovaly společně v koalici Spolu, sněmovní kluby vytvoří samostatné. Počet poslanců občanských demokratů vzroste ze současných 23 na 34, lidovců z deseti na 23 a TOP 09 ze sedmi na 14. O jednoho, z nynějších 19 na 20 členů, se rozroste frakce hnutí SPD.

Poslanci Pirátů se poprvé sešli už v neděli. Piráti uhájili v dolní komoře čtyři mandáty, když voliči dávali na společných kandidátkách se STAN přednostní hlasy adeptům tohoto hnutí. Starostové tak budou mít se 33 poslanci třetí nejsilnější klub, poprvé se sejdou v pátek.

Uspořádání nové Sněmovny by se mělo odehrát v režii dosud opozičních stran volebních koalic Spolu a Pirátů se Starosty, které již také deklarovaly vůli sestavit vládu. Ve 200členné dolní komoře budou mít 108 hlasů. Na ustavující schůzi se Sněmovna sejde nejpozději 8. listopadu.

Zdroj