Na severu Čech stouply hladiny řek. Labe a Jizera jsou na nejvyšším stupni

před 5 měsíce 82

 ČTK

ČTK

V Královéhradeckém a Libereckém kraji stouply v noci na pondělí hladiny toků. Na jedenácti místech jsou na některém z povodňových stupňů. Labe ve Vestřevi na Trutnovsku Jizera v Jablonci nad Jizerou jsou dokonce až na nejvyšším, třetím stupni, tedy povodňovém ohrožení. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle nedělní výstrahy ústavu platí riziko vzestupy hladin toků až do úterních 06:00.

Vytrvalý déšť zvedl hladiny potoků a řek | Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody nezpůsobily. „Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ uvedl ve zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Hasiči k čerpání vody dnes ráno vyjížděli ve Vrchlabí do ulice Za řekou.

Další výrazné vzestupy hladin v horních částech toků vodohospodáři vzhledem k očekávanému ustávání deště dnes dopoledne nečekají. „Vzestup průtoků se posune do středních částí toku a následně do Labe,“ uvedl Petr.

Silný vítr, ale i déšť, který zvedne hladiny řek. Některé toky mohou dosáhnout druhého povodňového stupně, varuje ČHMÚ

V Česku bude do pondělí větrno. Meteorologové varují i před zvedáním hladin řek

Většina ze zmíněných 11 úseků vodních toků je na nejnižším, prvním povodňovém stupni. Čtyři z nich se dostaly výše. Řeka Jizera v Jablonci nad Jizerou a Labe ve Vestřevi jsou na třetím stupni a Labe u nádrže Les Království a Jizera v Železném Brodě na druhém.

Dnes ráno Labem ve Vestřevi teklo 84 metrů krychlových vody za vteřinu. Při velké povodni v červnu 2013 to bylo 272 metrů krychlových za vteřinu. Hladiny Labe ve Vestřevi byla na 188 centimetrech, hranice třetího povodňového stupně je 160 centimetrů. V Labi pod přehradou Les Království ráno teklo 73 metrů krychlových vody za vteřinu, při povodni v roce 2000 to bylo až 375 metrů krychlových za vteřinu.

Vytrvalý déšť

Bdělost, tedy první povodňový stupeň, byla dnes ráno v hradeckém kraji na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří, na Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí na Rychnovsku, Bystřici v Rohoznici na Jičínsku a na Cidlině v Jičíně.

Nejvíce v hradeckém kraji pršelo v Krkonoších a v Orlických horách. Ve Špindlerově Mlýně za posledních 24 hodin spadlo přes 80 litrů vody na metr čtvereční. Na vrchu Zakletý v Orlických horách to bylo přes 70 litrů vody na metr čtvereční.

Do Česka vtrhne silný vítr. Ilustrační foto

Přelom týdne přinese vítr a déšť. Nejsilněji má foukat v noci na pondělí

Na některých místech voda začala stoupat už v neděli večer. Na pěti z rozvodněných úseků byly hladiny dnes před 07:00 na setrvalém stavu, na ostatních stoupaly. Právě na Jizeře a Labi, kde byly dosaženy nejvyšší povodňové stupně, hladiny podle ČHMÚ dál stoupají.

„Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat,“ oznámili v neděli pracovníci ČHMÚ. Podle výstrahy ústavu se mohou hladiny toků zvedat až do úterního rána.

Přečtěte celý článek