Na severu Čech stouply hladiny řek, Labe je na nejvyšším stupni

před 2 týdny 34

foto Rozvodněná řeka. Ilustrační foto.  PC

Praha - V Královéhradeckém a Libereckém kraji stouply v noci na dnešek hladiny toků. Na deseti místech jsou na některém z povodňových stupňů. Labe ve Vestřevi na Trutnovsku je dokonce až na nejvyšším, třetím stupni, tedy povodňovém ohrožení. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle nedělní výstrahy ústavu platí riziko vzestupy hladin toků až do úterních 06:00.

Většina ze zmíněných deseti úseků vodních toků je na nejnižším, prvním povodňovém stupni. Pouze dva z nich se dostaly výše. Řeka Jizera v Jablonci nad Jizerou je na druhém stupni a Labe ve Vestřevi na třetím.

Na některých místech voda začala stoupat už v neděli večer. Na polovině z rozvodněných úseků byly hladiny dnes v 05:30 na setrvalém stavu a na druhé polovině stoupaly. Právě na Jizeře a Labi, kde byly dosaženy vyšší povodňové stupně než první, hladiny podle ČHMÚ dál rychle stoupají.

"Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat," oznámili v neděli pracovníci ČHMÚ. Podle výstrahy ústavu se mohou hladiny toků zvedat až do úterního rána.

Přečtěte celý článek