Na silnicích v EU zemřelo meziročně o 4000 méně lidí, Česko je 18. z 27

1 měsíc starý 10

foto Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Brno - Na silnicích v Evropské unii loni podle předběžných údajů Evropské komise zemřelo do 30 dní od nehody přibližně 18.800 lidí, což je meziročně o 4000 méně. V ČR bylo 517 obětí dopravních nehod, meziročně o 100 méně. Nejbezpečnější zemí z tohoto pohledu zůstalo Švédsko s 18 usmrcených na milion obyvatel, Česko je na 18. místě se 48 usmrcenými na milion obyvatel. V tiskové zprávě to dnes uvedlo Centrum dopravního výzkumu se sídlem v Brně. Za nižším počtem smrtelných nehod byla podle zprávy nižší intenzita provozu v důsledku pandemických opatření.

V celé Evropské unii loni poklesla úmrtnost v důsledku dopravních nehod v porovnání s rokem 2019 v průměru o 17 procent. Nejvýraznější poklesy (20 procent a více) nastaly v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Španělsku, Francii, Chorvatsku, Itálii, Maďarsku, na Maltě a ve Slovinsku. Naproti tomu pět členských zemí, konkrétně Estonsko, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko a Finsko, zaznamenalo nárůst počtu usmrcených.

Průměr počtu usmrcených lidí v důsledku dopravní nehody v Evropské unii byl loni 42 na milion obyvatel. Evropská unie má v tomto smyslu podle dopravního centra nejbezpečnější silnice na světě, kdy světový průměr je více než 180 usmrcených při dopravních nehodách na milion obyvatel.

Nejbezpečnější zemí z tohoto pohledu zůstalo Švédsko s 18 usmrcených na milion obyvatel, nejhorší Rumunsko mělo 85 usmrcených na milion obyvatel. Česká republika patřila v roce 2020 se 48 usmrcenými osobami na milion obyvatel na 18. místo z 27, za evropským průměrem zaostala o 14 procent.

Podle zprávy měla zřejmý, ale neměřitelný, dopad na počty usmrcených v důsledku dopravních nehod nižší intenzita provozu, a to jako důsledek pandemie covidu-19. Data z některých zemí však podle zprávy poukazují na zvýšené riziko chování, především na překračování nejvyšší dovolené rychlosti v době lockdownu.

Zdroj