Na Slovensku propukla otevřená vládní krize

2 měsíce starý 13

Vicepremiér a předseda SaS zdůraznil, že je proti předčasným volbám, a otevřeně kritizoval premiéra Igora Matoviče (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO).

„Předseda vlády poštval proti sobě prakticky všechny: média, prezidentku, koaliční partnery, různá sdružení a samozřejmě lidi, širokou veřejnost. Nemůžeme už před tím zavírat oči,“ konstatoval.

Dvě ministryně za nejmenší vládní stranu Za lidi se nezúčastnily středečního zasedání kabinetu a předsedkyně strany Veronika Remišová požádala o přijetí prezidentku Zuzanu Čaputovou.

Situace v koalici se vyostřila kvůli zhoršující se pandemické situaci v zemi, když na pětimilionovém Slovensku zemřelo v důsledku nového druhu koronaviru 7489 lidí.

Dodávky vakcín váznou a premiér Matovič tajně vyjednal dovoz ruské vakcíny Sputnik V. Své koaliční partnery o tom neinformoval a první zásilku okázale přivítal osobně na košickém letišti. Představitelé vládních stran SaS a Za lidi kritizovali dovoz ruské vakcíny, která není registrovaná Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Sputnik je hybridní válka, říká šéf diplomacie

Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok (SaS) neváhal označit dodávku ruské vakcíny Sputnik V na Slovensko za nástroj hybridní války, který povzbuzuje dezinformační scénu a prokremelské síly. „V této souvislosti jsem požádal o setkání s nejvyššími ústavními činiteli Slovenské republiky. Potřebuji ujištění, že v našem zahraničněpolitickém směřování se nic nemění,“ uvedl v úterý Korčok.

V parlamentních volbách v roce 2020 získalo OLaNO 25 procent hlasů, ale podle aktuálních průzkumů už Matovič ztratil 15 % svých voličů.

Na Slovensku zaznamenali v úterý 3357 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 101 úmrtí. V nemocnicích je 3814 pacientů s potvrzeným covidem-19, z toho 320 na JIP a 364 na plicní ventilaci. Celkově bylo v zemi dosud pozitivně testovaných 314 359 lidí a od začátku pandemie na Slovensku zemřelo 7489 lidí. První dávkou bylo očkováno 315 557 a druhou 142 551 osob.

Zdroj