Na Staroměstském náměstí protestují stovky lidí, nemají roušky, žádají zrušení opatření

1 měsíc starý 16

Na pražském Staroměstském náměstí se v neděli sešly stovky demonstrantů proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. Podle zpravodaje Radiožurnálu je na místě víc než povolených 100 lidí a řada z účastníků nemá roušku a nedodržují rozestupy. Policie má ale situaci pod kontrolou. Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES.

Praha 14:43 10. ledna 2021

Na Staroměstském náměstí se shromáždili odpůrci vládních opatření. | Zdroj: Policie ČR

Účastníci akce třímají české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. V úvodu demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který přítomné vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl.

Shromáždění je poklidné a nyní probíhají projevy. Podle našich odhadů je na místě asi dva tisíce lidí. Policisté již řešili několik podezření na nedodržování vládních nařízení. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolený počet účastníků. pic.twitter.com/mQaWABvoO4

— Policie ČR (@PolicieCZ) January 10, 2021

Na náměstí mají zhruba v dvouhodinového programu zaznít projevy zástupců podnikatelů v pohostinství, fitness trenérů, lékařů, maturantů či Podnikatelských odborů.

„Policisté již řešili několik podezření na nedodržování vládních nařízení. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolený počet účastníků,“ napsala krátce po oficiálním zahájení akce policie na twitteru.

V projevech řečníků zaznívají výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

Otevření Česka

„Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

ONLINE: Za sobotu přibylo 8406 nakažených koronavirem. Skóre PES zůstává na 87 bodech

Číst článek

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to „otevření Česka“, v krátkodobém pak to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, kterých se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog. Podle něj už nejde jen o podnikatele, ale také například o jejich klienty, o děti ve školách či maturanty.

Organizátoři shromáždění uvádějí, že vláda současnou situaci nezlepšuje, ale zhoršuje. Tvrdí, že se dokážou účinněji chránit sami. Nechtějí nadále respektovat opatření, která podle nich nejenže nefungují, ale zapříčinila "pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti".

Policie už dříve sdělila, že na akci bude dohlížet dvě stě členů zejména pořádkové služby. Na místě jsou také členové antikonfliktního týmu.

Vojtěch Tomášek, ČTK

Zdroj