"Na syna myslím po každém probuzení." Tragický příběh dvou utopených hochů se uzavřel

5 měsíce starý 13

"Na syna myslím po každém probuzení." Tragický příběh dvou utopených hochů se uzavřel

Letos 11. ledna si dvě matky a jeden otec vyslechli u Okresního soudu v Mělníku verdikt za to, že v srpnu 2018 zavinili smrt svých dvou dětí. Utopili se v jezeře Lhota v okrese Praha-východ. Hochům bylo pět a sedm let. Rodiče je nechali 40 minut bez dozoru. Zatímco se dospělí na břehu fotili, pro dva neplavce bylo koupání v jezeře jejich poslední v životě. Rozsudek nad rodiči už nelze zpochybnit.

"Rozsudek je již pravomocný. Jedná se o konečné rozhodnutí ve věci. Žádná z osob majících právo podat proti rozhodnutí odvolání tak neučinila," sdělil Aktuálně.cz mluvčí instance Jindřich Špergl. Odvolání rodičů by nedávalo smysl, když vyvázli bez trestu. Verdikt přijala i státní zástupkyně Dagmar Čechová. Poslední z rodičů si převzal písemné odůvodnění 3. března. Ten den příběh skončil.

Pro rozsudek bylo klíčové to, že všichni rodiče u soudu projevili sebereflexi. Přiznali, že chlapci zemřeli jejich vinou. Že jako rodiče nesplnili svou základní povinnost. A podle svých slov si to nikdy neodpustí. Vzhledem k tomuto jejich postoji je soudkyně Markéta Martincová nepotrestala. Prohlášení bylo jediným vystoupením rodičů v soudní síni, k případu jinak nevypovídali.

Soud: Projevení lítosti nebylo jen formální

"Přiznává, že udělal chybu. Je mu to líto. Každé ráno, když vstává, vzpomíná na syna," stojí v rozsudku k prohlášení otce. Obdobně reagovaly i jeho žena a švagrová. "Dostala nejhorší možný trest v životě. Přiznala svou chybu, neuhlídala své děti a porušila svou rodičovskou povinnost," píše se ve verdiktu k vystoupení jedné z nich.

Přiznání odvrátilo hrozbu trestu, jenž může za usmrcení z nedbalosti dosáhnout výše šesti let vězení. Jejich pokání na soudkyni Martincovou zapůsobilo. "Obžalovaní jednoznačně a zcela věrohodně projevili nad svým jednáním lítost. V žádném případě nešlo o formální projev lítosti, který by byl v rozporu s jejich jednáním," uvádí v rozsudku.

Vzala v úvahu také to, že jakmile rodiče zaregistrovali ztrátu svých dětí, začali jednat. Na pomoc zburcovali přítomné návštěvníky areálu. "Bezprostředně po činu se snažili o nápravu, když i přes jazykovou bariéru iniciovali rozsáhlé pátrání po nezletilých," stojí v rozsudku. Soudkyně Martincová je přesvědčená, že rodiče se napraví i bez trestního postihu.

"S přihlédnutím ke všem shora uvedeným skutečnostem soud uzavřel, že s ohledem na osobní tragédii obžalovaných nezměrného rozsahu, která byla tímto skutkem obžalovaným způsobena, respektive si ji způsobili, ve vztahu k otázce trestu soud shledal v případě všech obžalovaných další trestní represi jako nadbytečnou," zdůvodňuje rozhodnutí.

Zvýšená míra ostražitosti, pochybení je selhání

K tragédii došlo 2. srpna 2018. Otec se v 13:15 vzdálil od obou chlapců, nechal je bezprostředně u břehu. Hoši byli neplavci. S sebou měli kruh. Muž odešel za jejich matkami, jedna z nich byla jeho manželka a druhá švagrová. Po osmi minutách zamířil ke stánku s občerstvením. Ženy upozornil, že děti jsou bez dozoru a ať na ně dohlédnou. Matky si jich však nejméně do 14:05 nevšímaly. Fotily se.

"Výkon rodičovské odpovědnosti je náročná činnost a výkon dohledu nad dětmi vyžaduje značnou míru opatrnosti, obzvláště pokud rodič vykonává tuto činnost v rizikovém prostředí, což blízkost vodní plochy jednoznačně je. Této náročnosti musí odpovídat i zvýšená míra ostražitosti rodičů, neboť následky takového nedostatečného dozoru mohou být a v projednávané věci byly tragické," stojí ve verdiktu.

Že chlapci měli plovací kruh, otce a matky odpovědnosti nezbavuje. Naopak selhání jejich rodičovské povinnosti je podle soudu neoddiskutovatelné. "Takové pochybení nelze přičítat jeho náročnosti, ale pouze lidskému selhání. (…) Za této situace je požadavek nepřetržitého dohledu nad dvěma dětmi předškolního věku naprosto legitimní a lze ho po rodičích dětí spravedlivě požadovat."

Rodiči spuštěná pátrací akce k ničemu nevedla. Otec a matky navíc netušili, že jejich děti jsou ve vodě. Soustředili se na prohledávání pláže. Po půl hodině už se museli obrátit na policii. Ta od obsluhy areálu přijala oznámení ve 14:37. Hlídka dorazila na místo minutu před třetí. Následovali hasiči a potápěči. Návštěvníci nejprve objevili plovací kruhy po chlapcích. Potápěči pak v 16:53 a v 16:55 nalezli utonulá těla hochů.

Žádost o podmíněné propuštění

Poprvé mělnický okresní soud vyřídil případ loni v květnu. Tehdy dospěl k závěru, že je namístě zastavit trestní stíhání. Žalobkyni Čechové se však tento postup nelíbil. Podle ní k němu neměla soudkyně Martincová oporu v průběhu hlavního líčení. Rodiče odmítli vypovídat, neprojevili sebereflexi a proti stíhání podali stížnost. Státní zástupkyně proto rozhodnutí soudu napadla.

"Opravdu nelze akceptovat závěr prvého soudu o naplnění účelu trestního stíhání, zvláště pak není-li z odůvodnění napadeného usnesení zřejmé, z čeho naplnění účelu trestního řízení okresní soud dovozuje," uvedla soudkyně nadřízeného Krajského soudu v Praze Lucie Černá. K zastavení stíhání nebyl zákonný důvod a mělnická instance musela jednat podruhé. Tentokrát už za změněného postoje rodičů.

Navzdory nynějšímu uznání viny bez uložení trestu pobývá jedna z matek ve vězení. Bezprostředně po tragédii kradla, teplický okresní soud jí za to vyměřil dva roky vězení. Za mříže nastoupila předloni v srpnu. Vedle toho jí loni v červnu začal běžet tříletý trest za starší delikt z roku 2017, za který ji odsoudil Obvodní soud pro Prahu 7. Jak zjistilo Aktuálně.cz, žena podala 12. března žádost o podmíněné propuštění.

Zdroj