Na Třebíčsku se objevila dvě nová ohniska ptačí chřipky. Bude nutné utratit 70 000 slepic

před 2 měsíce 60

Dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky byla ve středu potvrzená v komerčním chovu slepic na Třebíčsku. Je v nich celkem 70 000 drůbeže. Jde o dvě hospodářství společnosti Líheň Studenec, jedno je ve Vanči a druhé v Častoticích, sdělil Petr Majer z oddělení komunikace Státní veterinární správy. Jde o čtvrté a páté ohnisko v komerčním chovu drůbeže v ČR od začátku roku.

Třebíč 12:36 14. února 2024

Slepice v domácím chovu v Brodu nad Tichou

Chov ve Valdíkově na Třebíčsku byl doposud největším ohniskem ptačí chřipky na Vysočině (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V rozmnožovacím chovu ve Vanči je ve dvou halách okolo 25 000 nosnic. V jedné je přes 13 000 kusů, které patří mezi genetické rezervy. „Státní veterinární správa aktuálně intenzivně hledá možnost, aby mohla být využita výjimka a drůbež z této haly mohla být vyjmuta z utrácení,“ uvedl Petr Majer. Usmrcování 11 500 nosnic z tamní druhé haly začne ve čtvrtek. Po dokončení bude utracena drůbež v Častoticích.

Třetí ohnisko. V chovu na Třebíčsku je ptačí chřipka, bude nutné utratit 50 tisíc kachen

Číst článek

Vzorky byly v chovu na Třebíčsku odebrané při monitoringu v hospodářstvích, které jsou v desetikilometrovém pásmu dozoru okolo ohniska ptačí chřipky v chovu kachen ve Valdíkově.

„Na obou hospodářstvích již byla přijata předběžná opatření. V návaznosti na změnu nákazové situace budou rozšířena ochranná pásma okolo chovů a v nich vyhlášená mimořádná veterinární opatření,“ uvedl Petr Majer.

Chov ve Valdíkově na Třebíčsku byl doposud největším ohniskem ptačí chřipky na Vysočině. V minulém týdnu tam bylo utraceno 50 000 kachen.

V Česku byl Valdíkov letošním třetím ohniskem nákazy v komerčních chovech v ČR. Předchozí dvě byla v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Ve Skleném bylo usmrceno 20 000 drůbeže a v Kosoříně 73 000 slepic a kohoutů.

Ptačí chřipka se letos v Česku vyskytla už v pěti velkochovech drůbeže, celkový počet zvířat určených k utracení dosahuje 210 000. Je to téměř třikrát víc než za celý minulý rok.

ČTK

Přečtěte celý článek