Na Třebíčsku začalo utrácení slepic z cenného chovu kvůli ptačí chřipce

před 2 měsíce 36

Ve Vanči na Třebíčsku začalo kvůli ptačí chřipce utrácení třinácti tisíc slepic ze šlechtitelsky cenného chovu. V sousední hale, která také patří společnosti Líheň Studenec, už bylo v polovině února vybito 11,5 tisíce slepic. U druhé haly, jež v té době nebyla nákazou zasažena, uplatnila Státní veterinární správa (SVS) výjimku kvůli vysoké hodnotě chovu. Ptačí chřipka se tam ale potvrdila při opakovaném vyšetřování vzorků.

Drůbež je ve Vanči opět usmrcovaná v kontejnerech oxidem uhličitým. Mrtvé kusy se budou odvážet do asanačního podniku Žichlínek. „Budeme slepice a vajíčka přendávat do popelnic, popelnice budeme vysypávat do kontejnerů,“ popsala postup mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Ve farmě Líheň Studenec postihla ptačí chřipka tento měsíc rovněž chov v Častoticích na Třebíčsku, kde 16. února utratili přes čtyřicet tisíc slepic.

Šlechtitelský a rozmnožovací chov podniku Líheň Studenec je podle Státní veterinární správy na vysoké úrovni, obdobný v jiných evropských zemích není. Drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe.

Jedinečný genetický materiál

Jednatel firmy Pavel Dobrovolný řekl, že v Evropě jsou i jiné společnosti, které se zabývají genetikou. „Takže jsou tady jiné genetické materiály. Ale takový, který chováme my, je originální a v tomto ohledu obdobu skutečně nemá,“ poznamenal. Dodal, že podnik chov buduje celých šestadvacet let své existence. Nosnice z Líhně Studenec jsou šlechtěné pro menší chovy.

Hodnota drůbeže, která patří do genetických zdrojů, je podle SVS až desetkrát vyšší než u běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec. Tomu bude podle veterinární správy odpovídat odškodné za jeho likvidaci.

Podle jednatele není dost dobře možné spočítat celý důsledek takového zásahu do fungování firmy – i kvůli tomu, že nebude schopná dostát svým závazkům. „Máme naše odběratele naučené, že plníme přesně dodávky,“ řekl.

Letos se ptačí chřipka vyskytla už v pěti velkochovech

Vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1 se letos v Česku vyskytla v pěti velkochovech, tři jsou na Třebíčsku. Ve Valdíkově kvůli tomu kromě slepic utratili padesát tisíc kachen na výkrm, patřily společnosti AGRO-V. Firma Líheň Studenec přijde kvůli nákaze zhruba o téměř sedmdesát tisíc kusů drůbeže.

Před Valdíkovem byla dvě ohniska v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Ve Skleném bylo začátkem tohoto měsíce usmrceno dvacet tisíc kusů drůbeže a v Kosoříně přes sedmdesát tisíc slepic a kohoutů.

V malých chovech veterináři tento rok zjistili jednadvacet ohnisek nákazy, kromě toho se ptačí chřipka letos potvrdila v šesti případech u volně žijících ptáků.

Přečtěte celý článek