Na twitter se ‚vrátily krysy‘, obává se australská vláda. Sociální síti hrozí v zemi konec

6 měsíce starý 21

Australská vláda pohrozila, že dál omezí fungování twitteru v zemi. Nelíbí se jí hlavně nedávné změny ve fungování sítě a to, že společnost nekomunikuje. Komisařka pro bezpečnost na internetu mluví dokonce o tom, že se na tuto platformu „vrátily krysy“.

Praha 19:31 16. května 2023

Všechny tyto změny přišly po převzetí Twitteru Elonem Muskem, který sociální sít koupil a pak v rámci úspor začal prudce snižovat počet zaměstnanců ze sedmi a půl tisíc na dva tisíce. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nespokojenost australské vlády s Twitterem vychází ze špatné komunikace s vedením sociální sítě. Standardně mají vlády nebo úřady nějaký kontakt se zaměstnanci sociálních sítí včetně Twitteru, aby s nimi mohly řešit třeba odstranění nezákonných materiálů, kyberšikany nebo spolupráci při policejním vyšetřování.

Jenomže kontakty, které Australanům fungovaly pro komunikaci s Twitterem, zmizely. Lidé, kteří dříve byli ve společnosti za tuto komunikaci zodpovědní, nyní neodpovídají.

Muska má v čele Twitteru nahradit ‚sametové kladivo‘ z televize. Může uklidnit obavy inzerentů

Číst článek

Australská ministryně pro komunikaci Michelle Rowlandová dokonce písemně oslovila viceprezidentku Twitteru pro bezpečnost Ellu Irwinovou, jenže, jak zjistil deník The Guardian, nedostala žádnou odpověď.

Proč přesně lidé, kteří mají v Twitteru na starost bezpečnost, přestali komunikovat, není jasné.

Emotikon exkrementu

Nezjistili to ani novináři, kteří se na to Twitteru ptali. V současné době ve společnosti neexistuje tiskové oddělení. E-mail pro novináře má nastavenou automatickou odpověď, což je emotikon exkrementu.

Všechny tyto změny přišly po převzetí Twitteru Elonem Muskem, který sociální sít koupil a pak v rámci úspor začal prudce snižovat počet zaměstnanců ze 7500 na 2000. Propouštění bylo chaotické, někteří lidé doslova přes noc přišli o přístupy.

Po příchodu Muska na Twitter dvojnásobně vzrostl počet příspěvků s antisemitským podtextem

Číst článek

Je proto možné, že mezi vyhozenými lidmi jsou také ti, kteří měli na starost kontakt s australskými úřady.

Komisařka pro bezpečnost Julie Inman Grantová si stěžovala i na další kroky, které v Twitteru proběhly, například umožnění návratu některým konkrétním lidem, podle ní se na síť „vrátily krysy“. O to víc ji trápí, že mizí lidé, kteří mají na starost bezpečnost.

Přestože zatím jsou výhrůžky australské vlády směrem k sociální síti abstraktní, mohou rychle nabrat konkrétní podobu.

Hrozí pokuty

Varianty jsou dvě, buď začne přísnější vynucování současných pravidel, to znamená pokuty nebo soudní řízení, ve hře je ale i zavedení nové regulace, která bude například vynucovat přítomnost zaměstnanců Twitteru v zemi.

Placená modrá ikona na Twitteru vyvolala chaos. To je typický Musk, dělá věci narychlo, míní Koubský

Číst článek

I velké hráče na internetovém poli mohou pokuty bolet. V Evropské unii to zažily třeba technologické společnosti Microsoft nebo Google, které dostaly horentní sumy pokut za porušování buď soukromí, nebo postavení na trhu.

Že to současná australská vláda myslí vážně, naznačuje i to, že zečtyřnásobila rozpočet pro komisařku, která má bezpečnost na internetu na starost.

K dalšímu problému s Twiterem došlo v minulých dnech ve Spojených státech. Firma musela dočasně vypnout našeptávač.

Našeptávač je součást vyhledávání, kdy uživatel začne psát, samy se nabízejí navrhované výrazy, co by ho mohlo zajímat.

Potíž byla v tom, že našeptávač začal nabízet drastická videa u zdánlivě banálních věcí, třeba u výrazů „kočka“ či „pes“. Když člověk začal hledat výraz „kočka“, nabídlo mu to drastické video kočky v mixéru.

Jakub Lucký

Zdroj