Na Ukrajině bojuje na 700 tisíc ruských vojáků, tvrdí Putin

před 1 měsíc 58

Rusko do války proti Ukrajině nasadilo téměř 700 tisíc vojáků, prohlásil v pátek Vladimir Putin podle ruských médií. Loni v prosinci Putin hovořil o tom, že na Ukrajině bojuje 617 tisíc ruských vojáků. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„V zóně speciální vojenské operace je skoro 700 tisíc lidí,“ řekl Putin podle státní agentury TASS při setkání v Solněčnogorsku u Moskvy s účastníky programu, pořádaného veterány ruské agrese vůči Ukrajině. Válku, kterou ruská vojska na Putinův rozkaz rozpoutala před více než dvěma lety, Moskva stále oficiálně nazývá „speciální vojenskou operací“.

Putin loni v prosinci při své tiskové konferenci s ruskými novináři, spojené s odpověďmi na dotazy ruské veřejnosti, prohlásil, že na Ukrajině bojuje 617 tisíc ruských vojáků. Tvrdil také, že není zapotřebí druhá vlna mobilizace. Do armády se podle něj přihlásilo během roku přibližně 486 tisíc dobrovolníků. „V bojové zóně je 617 tisíc lidí,“ řekl později s poznámkou, že frontová linie měří přes dva tisíce kilometrů. O něco dříve ve svém vystoupení řekl, že na Ukrajině bojuje na 244 tisíc mobilizovaných Rusů, kolem 41 tisíc jich armáda propustila z různých důvodů, například kvůli „zdravotnímu stavu“.

Odhadovalo se, že v rámci mobilizaci, kterou na podzim 2022 vyhlásil Putin kvůli potřebě doplnit ztráty jednotek bojujících proti Ukrajině, bylo do ozbrojených sil povoláno 300 tisíc rezervistů. Další statisíce Rusů tehdy v obavě z povolávacího rozkazu uprchly do ciziny.

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko během války přišlo o více než 524 tisíc vojáků. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ani jedna strana konfliktu své ztráty nezveřejňuje.

Přečtěte celý článek