Na Ukrajině má začíná první proces s ruským vojákem obviněným ze znásilnění

1 týden starý 7

Na Ukrajině má ve čtvrtek předběžným slyšením začíná první soudní proces s ruským vojákem, obviněným ze znásilnění Ukrajinky za ruské invaze. Uvedla to agentura Reuters s tím, že podobných soudů by mohly následovat desítky. Podezřelý ruský voják, dvaatřicetiletý Michail Romanov, není v ukrajinském zajetí, a tak bude souzen v nepřítomnosti.

Kyjev 13:51 23. června 2022

Válečný soud na Ukrajině | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Je obžalován z toho, že 9. března ve vsi Bohdanivka u Kyjeva opakovaně znásilnil třiatřicetiletou ženu poté, co spolu s dalším ruským vojákem zastřelil jejího manžela Oleksije. Oba vojáci nejprve odešli, ale poté se dvakrát vrátili, aby ženu znásilnili, uvádí soudní spis. Totožnost druhého vojáka se nepodařilo zjistit.

Ruské ministerstvo obrany dosud neodpovědělo na žádost Reuters o vyjádření, obžalovaného vojáka se nepodařilo zastihnout. Moskva opakovaně popřela, že by se ruští vojáci na Ukrajině dopouštěli válečných zločinů.

Drogy, Viagra a pohozené kondomy. Obyvatelé z osvobozených území popisují případy znásilnění

Číst článek

Není jasné, jak bude Romanov u soudu právně zastoupen. Proces se má konat za zavřenými dveřmi, tedy bez veřejnosti a médií. Server Meduza, který popsal zvěrstva v Bohdanivce, uvedl, že Roman pochází z města Plast u Čeljabinska na Urale. S manželkou a dítětem žil v Čebarkule, kde jsou posádkou jednotky 90. tankové divize.

V jednom z jejích pluků slouží na základě kontraktu s armádou. Divize byla stažena od Kyjeva a znovu nasazena do bojů v Donbasu na východě Ukrajiny. Přesnější informace o Romanovovi se novinářům z otevřených zdrojů nepodařilo vypátrat.

Nesdílejte informace o ofenzivě u Chersonu na internetu, škodíte armádě, varuje Kyjev Ukrajince

Číst článek

Padesátka případů

Prokurátor pracující na případech sexuálního násilí řekl Reuters, že vyšetřoval více než padesátku takových případů. Skutečný počet násilností spáchaných ruskými vojáky po vpádu na Ukrajinu ale podle něj bude nejspíše mnohem vyšší.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) k 3. červnu evidoval 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem - 97 z nich se týká žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě není pohlaví určeno. Ověřování těchto případů pokračuje.

Mnoho obětí se podle úřadů, aktivistů a lékařů bojí či se nechce obrátit na policii a prokuraturu. Obávají se případné ruské pomsty či toho, že budou v očích sousedů poznamenány. Ukrajina tvrdí, že vyšetřuje tisíce možných válečných zločinů spáchaných za 120 dnů války. Generální prokurátorka Iryna Venediktovová uvedla, že mnozí z podezřelých jsou v Rusku, ale někteří upadli do ukrajinského zajetí.

ČTK

Zdroj