Na Ukrajině se o víkendu tvrdě bojuje, obyvatele Chersonské oblasti vyzývají k evakuaci

1 měsíc starý 21

Útok na Slovjansk byl podporován palbou tanků, děl i raketometů. Pokračoval i ruský tlak na sousední Kramatorsk. Okolí Spirne čelilo náletům a ruské jednotky se u něj pokoušely o průzkum bojem, ale neuspěly stejně jako u Serebrjanky na hranici mezi Doněckou a Luhanskou oblastí. U těchto obcí střety pokračovaly i v neděli.

Ruské jednotky spolu se separatisty pokračovaly v tlaku na Bachmut, útok u Zajceva byl odražen a Rusové se stáhli.

Tvrdé boje pokračují také u Doněcku. Podle britské vojenské rozvědky se o obec Pisky stále bojuje, i když separatisté i Rusové oznámili, že ji už dobyli. Podle ukrajinského generálního štábu nepřítel útočil u Pisky a Krasnohorivky, ale byl odražen, boje dál pokračují u Pervomajského.

Palba u jaderné elektrárny

Rusové opět pálili v okolí záporožské jaderné elektrárny, ostřelování nedalekého Enerhodaru si podle starosty vyžádalo raněné mezi civilisty.

Ostřelování čelilo i okolí Charkova, kde jedna raketa dopadla vedle obytného domu a zničila 15 aut. Ostřelování si vyžádalo tři zraněné.

Ukrajinské letectvo oznámilo, že v sobotu podniklo deset náletů. „Pod krytím stíhaček, bitevníky Su-25 a bombardéry Su-24 zaútočily na opěrné body rot a čet, přesouvající se tankové kolony, pozice raketometů i přesuny a soustředění techniky a živé síly nepřítele. Zničeno bylo asi patnáct obrněných vozidel a desítky vojáků,“ tvrdí ukrajinské letectvo.

Silám protivzdušné obrany se podařilo sestřelit dva ruské bitevní vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator. Ani v jednom případě nebyly zveřejněny záběry potvrzující výše uvedené.

Evakuace v Chersonské oblasti

Ukrajinské síly dál zasazují údery okupantům v Chersonské oblasti a na osvobozených oblastech se obnovuje život. Pošta už roznesla důchody, problémem však je, že všechny podniky a instituce jsou poničené.

Vicepremiérka Iryna Vereščuková vyzvala obyvatele Chersonské oblasti, aby se evakuovali, protože zima bude tvrdá a je potřeba je ochránit nejen před nepřítelem ale i před zimou. Z Chersonské oblasti už odjela asi polovina obyvatel, evakuovat se nechce 20 tisíc lidí.

Zdroj