Na Úřadu vlády vznikne 74 nových míst

4 týdny starý 11

Na nová místa v útvarech ministrů bez portfeje či v útvaru podřízeném vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi (Piráti) se navýší objem peněz na platy o 43 milionů korun. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že noví úředníci ve Strakově akademii umožní koordinovat ty činnosti, které vláda považuje za důležité.

Kabinet ale počítá s tím, že státní správu zeštíhlí. „Ministři mají za úkol postupně navrhnout úspory a omezení počtu úředníků na resortech, takže ve výsledku budeme na provozu státu šetřit,“ uvedl.

Stanjura: Chod státu bude hladký

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) také po jednání vlády sdělil, že jeho resort se shodl se správci kapitol na maximálních výdajích v lednu kvůli nepřijatému státnímu rozpočtu.

Sněmovna nový rozpočet do konce roku neschválí a Česko tak bude na počátku příštího roku hospodařit v provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce.

„Chod státu bude hladký, žádný problém nevznikl a všichni správci rozpočtových kapitol ví, jak budou hospodařit,“ uvedl Stanjura. Podle jeho dřívějšího vyjádření bude rozpočtové provizorium nejdéle do března.

Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nový kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard omezením výdajů; zvýšení daní odmítá. Upravený návrh by měl také reagovat na rostoucí inflaci. Ta v listopadu zrychlila meziroční růst na šest procent z říjnových 5,8 procenta.  

Zdroj