Na Václavské náměstí dorazily stovky lidí na podporu Ukrajiny

5 měsíce starý 57

Několik stovek lidí dorazilo v sobotu odpoledne na pražské Václavské náměstí na shromáždění českých iniciativ podporujících Ukrajinu napadenou Ruskem. Někteří nesou vlajky Ukrajiny, Evropské unie nebo NATO. Akce, která začala v 16:00, se koná u příležitosti Dne obránců Ukrajiny. Podobná shromáždění by v sobotu měla být i v dalších více než 70 městech v různých zemích.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Lidé si s sebou na Václavské náměstí přinesli transparenty i ukrajinské vlajky.

Článek

„Chceme uctít památku padlých obránců Ukrajiny, poděkovat a podpořit ty, kteří nyní brání nejen svůj domov, ale i náš demokratický svět,“ uvedli organizátoři z iniciativy Občanský rozcestník a Hlas Ukrajiny.

Chystají se mimo jiné utvořit lidský řetěz kolem pomníku svatého Václava. „Chceme chránit to, co je uvnitř - symbol svobody a demokracie. Chceme zdůraznit, že pomáháním Ukrajině, pomáháme sami sobě. Na frontě ukrajinská armáda bojuje za hodnoty celého civilizovaného světa,“ dodali.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Shromáždění českých iniciativ podporujících Ukrajinu k ukrajinskému Dni obránců

Účastníci mají transparenty s hesly jako „Spojme se s EU, braňme se Kremlu“ nebo „Rusko je teroristický stát“. Žádají rovněž více zbraní pro Ukrajinu. Na místě jsou také tři stánky. V jednom je výstava válečných fotografií, druhý je reklamním stánkem Evropské unie a ve třetím se prodávají trička. Výtěžek půjde na sbírku, ze které se nakupují zbraně pro Ukrajinu. Pomoci by měl i prodej vlajek a odznaků.

Ve stejnou dobu se v horní části Václavského náměstí koná rovněž akce Walk For Freedom, jejíž účastníci protestují proti obchodování s lidmi.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Akce se zúčastnily i rodiny s dětmi

Už v pondělí se na Václavském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří protestovali proti ruskému bombardování ukrajinských měst. Účastníci akce, mezi nimiž byli Češi i uprchlíci z Ukrajiny, odsoudili ruské raketové útoky a vyzvali Západ k silnější podpoře Ukrajiny.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Václavské náměstí v sobotu odpoledne zaplnily stovky lidí podporující Ukrajinu

Zdroj