Na Velehrad přijely tisíce poutníků, déšť jim v průběhu mše nevadil

5 měsíce starý 29

„Uzavřená společnost, společnost bez otevřenosti vůči Bohu a vůči druhým, je totalitní. Totalitní uzavřená společnost ničí svobodu a různost a také schopnost komunikace. A nakonec vede k chaosu, ke "zmatení jazyků". Ve slovanském světě, v němž kdysi působili Cyril a Metoděj, byla v 20. století budována jedna z takových babylonských věží, sovětské impérium nesvobody, lži a násilí,“ uvedl kardinál Czerny.

„Snaha zvrátit běh dějin a obnovit staré impérium vede dnes ke zločinné válce, nejen proti svobodné Ukrajině, nýbrž proti celému civilizovanému světu. Dějiny nás však učí, že všechny babylonské věže pýchy, lži a násilí, všechny uzavřené společnosti, jsou odsouzeny k pádu,“ dodal.

Kázání se při Národní pouti ujal vatikánský kardinál Michael Czerny.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Povinnost odpouštět není zřeknutí se svých práv

Kardinál také poukázal na výraznější konfrontaci společnosti s násilím a se zločiny agresorů. Zároveň se řečnicky zeptal, jak mají v podobných okamžicích jednat křesťané.

„K tomu jasně hovoří papež František, když říká, že povinnost odpouštět neznamená, že se zřekneme svých práv a budeme nabízet odpuštění zkorumpované moci, zločincům nebo těm, kdo ponižují naši důstojnost. Jsme povoláni milovat každého bez výjimky. Milovat utiskovatele ale neznamená dovolit mu, aby nás dál utiskoval, nebo ho nechat, aby si myslel, že jeho jednání je přijatelné. Důležité je neživit při tom v sobě hněv, nebýt posedlý pomstychtivostí a touhou druhého zničit,“ řekl kardinál.

Kardinál Czerny je rodák z Brna, Ve věku dvou let však s rodiči emigroval z komunistického Československa do Kanady. Česká republika podle něj patří k zemím, které nyní prokazují velkorysou vstřícnost vůči obětem války na Ukrajině.

Na Dny lidí dobré vůle po oba dny zavítalo dohromady třicet tisíc věřících.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

„O České republice se říká, že patří k nejvíce ateistickým zemím Evropy. Avšak právě ochota ujmout se lidí v nouzi svědčí o tom, že Kristus a jeho láska jsou v této společnosti přítomni, a to i v srdcích lidí, kteří se k církvi nehlásí,“ podotkl kardinál Czerny.

Kardinál byl naměkko

Na Velehradě byl ve svém životě poprvé. A přiznal, že byl dojatý. „Už můj tatínek říkal: Možná navenek působím klidně, ale uvnitř jsem naměkko,“ řekl věřícím v úvodu svého kázání.

Dny lidí dobré vůle od pondělí do úterý navštívilo třicet tisíc lidí. V první den to bylo podle organizátorů patnáct tisíc věřících, ve druhý, který je spojený s Národní mší, také zhruba patnáct tisíc lidí. Od návštěvy poutního místa je v úterý neodradil ani déšť.

Při pondělním Večeru lidí dobré vůle mezi sebou věřící vybrali 1,1 milionu korun. Peníze dostane organizace NF ADIUVARE, který založil pražský arcibiskup Jan Graubner. Rozdělí je mezi potřebné studenty z naší země a s válkou postižené Ukrajiny.

Zdroj